Pierwsza pomoc przy napadzie padaczkowym

Do metod profilaktyki depresji należą:

  • Prowadzenie zdrowego trybu życia: regularny sen, ruch na wolnym powietrzu, dieta lekkostrawna, ćwiczenia rehabilitacyjne, odstawienie używek, picie dużej ilości wody mineralnej.
  • Regularne wizyty u psychiatry i przyjmowanie leków.
  • Regularne uczestniczenie w sesjach psychoterapeutycznych - jeżeli zostały zlecone.
0

Dzień dobry!
Niektórzy pacjenci, którzy doświadczyli epizodu depresji borykają się z lękiem przed nawrotem choroby. Zapewne lekarz poinformował Pana, że regularne przyjmowanie leków w sposób znaczący zmniejsza ryzyko ponownego epizodu. Co można zrobić jeszcze? Stosować się do wszelkich zaleceń dotyczących tzw. higieny życia. Wysypiać się, odpowiednio odżywiać, aktywnie wypoczywać, unikać używek. Można też pomyśleć o psychoterapii jeśli towarzyszący lęk jest dla Pana uciążliwy i utrudnia czerpanie przyjemności z życia.
Trzymam kciuki!

0

Dzień dobry,
niezmiernie istotny jest higieniczny tryb życia.
Proponuję, jeśli jeszcze Pan o to nie zadbał, wprowadzić jakąś aktywność fizyczną do swojego życia np.bieganie, jazda na rowerze, sztuki walki. To jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom cywilizacyjnym.
Podczas aktywności fizycznej organizm wytwarza endorfiny (hormony szczęścia), które wprowadzają w stan euforii, poprawiają nastrój, samopoczucie, łagodzą stres, obniżają napięcie.
Warto również przyjrzeć się swojej diecie. Odpowiednio zbilansowana dieta może znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia się stanów depresyjnych.
Zachęcam do przeczytania artykułu na ten temat:
https://portal.abczdrowie.pl/dieta-w-depresji
Koniecznie proszę zadbać również o to, by regularnie się wysypiać. Zdrowy sen zapewnia nam regenerację nie tylko na poziomie ciała ale przede wszystkim umysłu.
Proszę zrezygnować (jeśli Pan w ogóle stosuje) z używek typu alkohol, narkotyki czy inne środki pobudzające. Dają one szybkie poczucie ulgi, jednak stosowanie ich przyczynia się do nasilenia objawów depresyjnych.
Niech Pan zwiększy kontakty z przyjaciółmi/osobami, które mają na Pana pozytywny wpływ, powodują uśmiech na twarzy i są optymistycznie nastawione do życia.
W grafiku powinien się również znaleźć czas na relaksację np. poprzez techniki oddechowe, które redukują objawy depresji, lęku czy stresu a dodatkowo można je stosować w każdych warunkach np. w autobusie podczas drogi do pracy.

Jeśli natomiast pojawiające się obawy się nie zmniejszą, proponuję konsultację psychologiczną, która pozwoli na opanowanie lęku związanego pojawienia się depresji.

pozdrawiam serdecznie
Aneta Kaluba
www.zmianamyslenia.pl

0

Dzień dobry,

Aż 75% chorych zachoruje ponownie w ciągu 2 lat od wyleczenia poprzedniego epizodu. Aby zmniejszyć ryzyko nawrotów konieczne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza. Niezwykle istotne jest kontynuowanie leczenia minimum przez 6 miesięcy, a nawet dłużej.

Pozdrawiam;)

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty