Czy ciąża może spowodować, że nawroty depresji miną?

Witam. Mam 27 lat. Od 5 lat miewam, różne stany, nazwałabym je nerwicowo-lękowo-depresyjne. Brałam przez ok. 3 lata lek przeciwdepresyjny, ale po roku od odstawienia nerwica i lęki wróciły, a potem jeszcze dwa epizody mnie dopadły. Ostatnio brałam przez 6 miesięcy kolejny lek. Leki odstawiłam 5 miesięcy temu i znowu dopada mnie lęk o zdrowie, o pracę, ogólnie o życie.

Mój mąż i ja planujemy w bliskiej przyszłości dziecko. Czy wiecie o takich przypadkach, że macierzyństwo i reakcje chemiczne jakie zachodzą podczas ciąży powodują, że moje kłopoty mogą się znacznie zmniejszyć, bądź zniknąć? Jestem pod opieką lekarza, również chodziłam na terapię, 2 razy. Mój lekarz sugeruje, że ciąża jest wstanie mi pomóc. Proszę o odpowiedź. KPW

Witam serdecznie.

Trudno mi odpowiedzieć na Pani pytanie dotyczące ryzyka nawrotu w ciąży, nie będąc pewną co do rozpoznania. Zaburzenia depresyjno-lękowe są zaliczane do zaburzeń nerwicowych - mają przede wszystkim podłoże psychologiczne. O nawrotach decyduje wówczas np. sytuacja stresowa, która przekracza możliwości indywidualnego poradzenia sobie.

Podstawowym leczeniem powinna wówczas stać się psychoterapia, która pomaga również zapobiegać nawrotom. Trudno przewidzieć, jak w takiej sytuacji na Pani samopoczucie może wpłynąć ciąża.

Jeśli cierpi Pani natomiast na nawracające zaburzenia depresyjne, to każdy kolejny epizod depresyjny zwiększa ryzyko wystąpienia depresji, a ciąża stanowi jeden z czynników ryzyka nawrotu. Depresja może również wystąpić  w okresie poporodowym. Nie oznacza to jednak, że w tej sytuacji ma Pani zrezygnować z posiadania dziecka. Należy być wyczulonym na wczesne objawy nawrotu i odpowiedno zaplanować leczenie.

Polecam Pani znakomitą książkę autorstwa dr Koszewskiej "O depresji w ciąży i po porodzie", gdzie możecie Państwo znaleźć wiele cennych informacji.

Serdecznie pozdrawiam