Czy możliwy jest nawrót depresji poporodowej w kolejnej ciąży?

Witam, Przeszłam bardzo ciężką depresję poporodową. Od półtora roku jestem pod opieką lekarza psychiatry i zażywam lek Efectin w maksymalnej dawce 750mg. Od pół roku nie mam żadnych nawrotów i powoli chciałabym zacząć pod kontrolą lekarza odstawiać lek. Bardzo chciałabym ponownie zajść w ciążę. Bardzo proszę o rzetelną informację jak długo po odstawieniu antydepresantów działać one będą jeszcze w moim organizmie? Nie chciałabym aby miały jakikolwiek negatywny wpływ na płód. Ponadto jaka jest perspektywa mojego ewentualnego nawrotu choroby podczas kolejnej ciąży? Bardzo proszę o udzielenie mi odpowiedzi- to dla mnie bardzo ważne.

Witam!
Prawdopodobnie pomyliła się Pani w dawce Efectinu - dawka 750 mg jest zbyt duża, maksymalna jest 225 mg. Przed ew. zajściem w ciążę należy odstawić leki p/depresyjne, gdyż mają one działanie teratogenne, można natomiast utrzymać psychoterapię, co może w pewnym sensie zabezpieczać przed groźbą nawrotu. Depresja, nawet poporodowa, nie musi ujawniać się przy każdej ciąży.
Powodzenia
W. Łuczkowski.

Dobry Wieczór Pani,

Rozumiem Panią, tak jak mogę...

Z mojej strony zachęcałabym Panią do rozważenia podjęcia psychoterapii, która nie powodowałaby skutków ubocznych i byłaby dla Pani i Pani Dziecka bezpieczną.

Z przesłaniem dla Pani tego, czego Pani najbardziej teraz potrzebuje,
irena.mielnik.madej@gmail.com