Depresja i zaburzenia lękowe a dalsze leczenie

Ponad dwa lata temu zacząłem chorować na depresję i zaburzenia lękowe. Po pół roku cierpienia podjąłem leczenie psychoterapeutyczne. Przeszedłem kilka cykli grupowych, zakończonych - wtedy tak sądziłem - sukcesem. Od kilku tygodni dzieje się ze mną znów coś złego - żyję od poniedziałku do piątku, weekendy spędzam w łóżku, płacząc, izolując się od bliskich. Boję się kolejnej terapii, bo mam poczucie, że teraz muszę radzić sobie z 2-letnim "wycięciem z życia'. Kolejny rok mnie zniszczy. Co robić?

Witam,
Zdecydowanie powinien Pan kontynuować psychoterapię.
Być może tym razem nie będzie konieczności pobytu w szpitalu, co rzeczywiście "wycina z życia". Leczenie w Poradni Zdrowia Psychicznego lub prywatnym gabinecie zupełnie nie utrudnia normalnego życia. Myślenie: "kolejny rok mnie zniszczy" jest z gruntu błędnym.
Kolejny rok psychoterapii jest być może niezbędny do powrotu do zdrowia, im dłużej będzie Pan bierny w tej sprawie tym lepiej dla choroby, gorzej dla Pana.
I tym razem sugerowałabym raczej psychoterapię indywidualną nie grupową.
pozdrawiam i życzę mobilizacji!
Edyta Kołodziej Szmid

Witam, odczuwa Pan lęk przed nawrotem choroby. Związane jest to z poprzednim Pana epizodem. Nikt kto doświadczał w swoim życiu depresji nie chce aby ten stan powrócił. Lęk który Pan odczuwa nie wpływa korzystnie na poprawę nastroju. Proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem, lekarzem psychiatra, tak aby problem się nie pogłębił. Ułatwi to odzyskanie przez Pana poczucia kontroli nad chorobą. Proszę się zastanowić, co pomogło Panu ostatnio w powrocie do zdrowia, jakie sytuacje, doświadczenia, przemyślenia. Co Pan robił, aby odzyskać równowagę. Jeżeli potrzebuje Pan dłuższej rozmowy może skorzystać z konsultacji online.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl