Mania i zaburzenia psychotyczne schizotypowe

Witam. Lekarz stwierdził u mnie manię i zaburzenia psychotyczne schizotypowe jednak nie postawił diagnozy depresji maniakalnej. Czym różnią się objawy negatywne od depresji? Czy smutek, lęk , ahedonia, poczucie winy i potępienia, lęk przed bliskością to objawy depresji czy objawy negatywne? Czy przejście manii zawsze jest jednoznaczne z diagnozą choroby dwubiegunowej? Jak stwierdzić czy objawy psychotyczne wynikały z manii czy z zaburzenia schizotypowego? Dziękuję.

Witam,
Będąc w Pana sytuacji,nie skupiałabym się na rozpatrywaniu diagnozy psychiatrycznej,ale raczej na zapytaniu lekarza,co ma zamiar zrobić w celu leczenia Pana.Myślę,że najwazniejsze jest poprawienie stanu psychicznego,a nie jest wykluczone,że Pana objawy wynikają z osamotnienia.Jest nawet pewna mądra maksyma,że jak się czegoś ważnego nie ma,trzeba to sobie wyobrazić/uroić/.Tak więc czynnikiem leczącym jest otoczenie przyjaznych ludzi.Niby tylko tyle,ale nie zawsze jest to łatwe.Zachęcam,by bez względu na diagnozę,nie poprzestawać na lekach,lecz wziąć skierowanie do psychologa i popytać o formy psychoterapii grupowej,bądż grup wsparcia.
Pozdrawiam Pana.

Witam Pana,
smutek, lęk , ahedonia, poczucie winy czy lęk przed bliskością to objawy depresji, zatem przede wszystkim należałoby zastanowić się co powoduje, że takie objawy występują. Co tak naprawdę uruchamia takie zachowanie, że czuje Pan smutek, jest przygnębiony, unika Pan kontaktów z najbliższymi, itd., czyli skąd biorą się u Pana takie zachowania, których Pan nie chce.

Na te pytania mógłby Pan odpowiedzieć sobie w procesie psychoterapii, tam miałby Pan szansę poobserwować siebie i poznać mechanizmy, które powstały w Pana podświadomości - do czego zachęcam.

Życzę wszystkiego najlepszego!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl