Rozpoznanie zaburzeń schizotypowych

Witam. Mam 28 lat i leczę się psychiatrycznie z rozpoznaniem zab. schizotypowe. Dręczy mnie poczucie nierealności i sztuczności siebie i otoczenia. Co to za objawy i czy to normalne? Dodam, że rok temu przeszedłem psychozę. Jest to uciążliwe i nie wiem jak się tego pozbyć? Proszę mi pomóc. Dziękuję i pozdrawiam K.

Witam Pana. Objawy, o których Pan wspomina są częste przy zaburzeniach schizotypowych - takie trochę poczucie bycia za szybą czy jakiegoś falsyfikatu. Same nie miną niestety. Dobrze, że leczy się Pan u lekarza psychiatry, ale proszę rozważyć wizytę u psychoterapeuty również. Być może praca z terapeutą mogłaby Panu pomóc w stopniowym odnajdywaniu siebie i nabywaniu poczucia prawdziwości/realności.
Pozdrawiam,
M. S-W.

Nie, nie są to objawy normalne - należą do charakterystycznych, osiowych objawów zaburzenia schizotypowego. Zaburzenie to plasuje się na granicy zaburzeń osobowości i zaburzeń psychotycznych, wiąże się z dużym dyskomfortem, odczuciem odrealnienia, dziwaczności, deficytami w kompetencjach społeczno-emocjonalnych. Jeśli chodzi o to zaburzenie - należy je leczyć specjalistycznie. Najlepiej dwutorowo - poprzez podjęcie psychoterapii oraz farmakoterapii. Pozdrawiam.