Zaburzenia schizotypowe a psychozy

Witam. Pytam o zab. schizotypowe. Czy często w tym zaburzeniu występują psychozy z objawami takimi jak: podwyższony napęd (porządki o godz. 3 w nocy), brak poczucia ciała i czasu, omamy czuciowe, silne przeżycia mistyczne (fanatyzm religijny), uczucia typu "bardzo mi dobrze" i "nic nie czuję" itp.? Byłem na oddziale dziennym i psychozy nie rozpoznano tylko owe zaburzenie. Proszę o odpowiedź jak mam tego w przyszłości uniknąć. Pozdrawiam.

Proszę Pana - farmakoterapia i psychoterapia. Nic innego.
Objawy, o których Pan pisze w zaburzeniach schizotypowych się zdarzają. Leki mogą pomóc ustabilizować nastrój i ograniczyć/wyeliminować omamy. Psychoterapia może Panu pomóc w ogarnianiu Pana przeżyć, rozumieniu ich, nabywaniu i odnajdywaniu przeżycia realności/prawdziwości zarówno samego siebie jak i otoczenia.
Pozdrawiam,
M. S-W.

Tak, są to ocjawy należące do spektrum zaburzenia schizotypowego. Zapewne będąc na oddziale dziennym powinien Pan dostać zalecenie podjęcia farmako- i psychoterapii. Jeżeli tak się nie zdarzyło - proszę samodzielnie zgłosić się na psychoterapię, która pomoże Panu radzić sobie ze swoim zaburzeniem i jego objawami w życiu codziennym. Powodzenia.