Czy objawy psychotyczne mogą świadczyć o przebytej manii?

witam. czy w schizofrenii może być taki napęd jak w manii z euforią i pobudzeniem, rozrzutnością, słowotokiem, nachalnością i zmniejszoną potrzebą snu? ja mam w kartotece psychiatrycznej wpisaną schizofrenię, ale wydaje mi się , że przeszedłem manię. czy objawy wyżej wypisane objawy psychotyczne mogą świadczyć o przebytej manii? skonsultowałem się z innym psychiatrą i on stwierdził, że to była mania i powiedział, że lepiej nie zmieniać diagnozy tylko zostać przy schizofrenii.nie ogarniam tego.

Witam,
Problem opisany przez Pana jest złożony. Czysto teoretycznie można przyjąć, że w schizofrenii mogą być powyżej opisane objawy, mogą również występować równocześnie objawy schizofrenii i manii - wtedy rozpoznajemy zaburzenie schizoafektywne typu maniakalnego, może być również zespół maniakalny z objawami psychotycznymi. Jest o dość skomplikowane.
Czasami trudno postawić jednoznaczne rozpoznanie, często potrzebny jest wielomiesięczny okres obserwacji pacjenta w poradni, by mieć pewność, że mamy doczynienia z taką lub inną chorobą. Obecnie, "dzięki" zmianom zasad refundacji sprzed kilku lat problem jest także finansowy - w zależności od rozpoznania refundowane są (lub nie) leki psychiatryczne. Stąd wiarygodność rozpoznań jest coraz niższa.
Pozdrawiam

to rozległy i wielowątkowy temat.odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY (moża też pracowac na skypie).pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza