Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne a zagrożenie anoreksją

Od 8roku życia cierpię na zab.obsesyjno-kompulsyjne nasilające się z roku na rok. Postanowiłam przejść na dietę i skupić się na sporcie, aby uciec od natręctw, ale natręctwa (porządkowo-czystościowo-kontrolne) tylko się nasiliły.Mam 25lat, jestem singielką, mieszkam z mamą. Schudłam z 69kg(przy 1,81wzrostu) do 57kg. Nie spełniam kryteriów anoreksji np. wiem, że nie jestem gruba,tylko na udach,brzuchu i ramionach czuję się jeszcze trochę za gruba.Czy pomimo megowieku mogę być zagrożona anoreksją?

Witam Panią,
Zaburzenia obsesyjno - kompulsywne to poważna sprawa i samo uprawianie sportu nie mogło Pani pomóc. Powinna Pani skorzystać z psychoterapii być może połączonej z farmakoterapią, skorelowane działania lekarza i psychologa na pewno przyniosą dobry efekt leczniczy.
Czy jedna diagnoza Pani nie wystarczy? Po co doszukuje się Pani u siebie jeszcze anoreksji?
Proszę sięgnąć po specjalistyczną pomoc i skupić uwagę na poradzeniu sobie z chorobą, która została już u Pani zdiagnozowana.
pozdrawiam
Edyta Kołodziej Szmid

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

Jednym z kryteriów branych pod uwagę przy diagnozowaniu anoreksji jest wskaźnik BMI który wynosi poniżej 17,5. U pani wynosi on 17,4 więc spełnia pani to kryterium diagnostyczne. Piszę pani, że nie jest pani za gruba, ale jest za gruba na: udach, brzuchu, ramionach. To całkiem sporo obszarów. Być może ma już pani zaburzony obraz swojego ciała. A to, że anoreksja najczęściej występuje u osób poniżej 25 r.ż. nie jest kryterium diagnostycznym a tylko statystyką. Proponuje udać się do specjalisty i poważnie przyjrzeć temu co się dzieje. Daleka jestem od stawiania diagnoz przez internet bo nie jest to uprawnione. Warto jednak by pani przyjrzała się temu co się dzieje.
Beata Szymik