Czy przebywanie 2 osób z depresją jest dobre dla zdrowia chorych?

Dzien dobry, chcialabym sie dowiedziec czy bliskie relacje osob, ktore obie maja depresje, moga przyniesc cos dobrego. Jakie warunki trzeba spelnic. Bo czesto sie mowi, ze osoby z depresja powinny przebywac z osobami pozytywnymi, ale te ostatnie czesto tego nie chca, bo sie boja sciagniecia w dol moze, poza tym czesto nie rozumieja. Wiec niby dobrze pobyc z kims kto rozumie. À le jak zrobic, zeby nie poglebiac nawzajem depresyjnych stanow?

Witam
Pani pytanie jest dość ogólne. Nie wiem czy pyta Pani konkretnie o własna sytuację, czy kogoś z bliskich, a może przyjaciół. Trudno powiedzieć, czy to jest ogólną zasadą, że ludzie nie chcą przebywać z cierpiącymi na depresje. Sądzę, że to bardzo indywidualna sprawa. Ważne jest, aby osoba z depresją podjęła działania w kierunku zdrowia. Ważna jest tutaj psychoterapia i często kontakt z psychiatrą. Osoba cierpiąca na depresję może rozumieć drugą osobę, ale często jej własny stan jest dla niej trudny, zatem trudno jej również pomagać drugiemu.Od tego są specjaliści. Osoby o podobnych doświadczeniach mogą wspierać się w zdrowieniu -w tym również w tym , aby korzystać z pomocy specjalistów.

Szanowna Pani,
Dziękuję za to pytanie. Sprawa rzeczywiście jest złożona i zależy od wielu czynników; nie jest możliwe udzielenie jednoznacznej odpowiedzi. Jak w wielu innych kwestiach, sprawa ta zależy od tego, jakie są to osoby, na jakim etapie leczenia depresji się znajdują, jakie są ich oczekiwania odnośnie związku i na ile są sobie w stanie pozwolić na zaangażowanie się emocjonalne.
Nie mniej jednak depresja nie jest przecież przeciwwskazaniem do poszukiwania miłości, a znalezienie kochającego partnera jest czynnikiem, który znacząco podnosi jakość życia i może być doskonałym źródłem motywacji do walki z depresją.
Powiedziałabym więc, że najważniejsza byłaby gotowość i chęć obojga z partnerów do stawienia czoła depresji - podjęcia leczenia farmakologicznego oraz psychoterapii (indywidualnej). Jako, że połączenie tych dwóch metod leczenia depresji daje najlepsze rezultaty i prognozy na wyleczenie, nie powinny one wówczas unikać potencjalnych źródeł radości czy normalnego życia, a wręcz przeciwnie.