Jak dbać o higienę uszu?

Jak dbać o higienę uszu? Czy popularne patyczki są dobre czy lepiej używać płynów rozpuszczających wydzielinę?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Woskowina uszna ma działanie protekcyjne, więc nie należy zbyt często stosować płynów ją rozpuszczających, gdyż paradoksalnie możemy zwiększyć prawdopodobieństwo infekcji. Patyczki są zdecydowanie odradzane przez laryngologów, gdyż można uszkodzić błonę bębenkową oraz kawałki waty mogą pozostawać w kanale słuchowym. Uszy najlepiej przepłukiwać wodą podczas codziennej kąpieli i wycierać ręcznikiem. Jeśli nie ma wskazań, nie są zalecane inne zabiegi.