Jak długo leczy się złamanie kości skokowej?
Witam Jak długo może wyglądać leczenie? Awulsyjne nie wielkie złamanie przedrostka kości skokowej. Zwichnięcie,skręcenie i naderwanie stawu i wiązadeł stawu skokowego i poziomu stopy . Czekam na dalszą diagnostykę czyli USG ale chciałabym wiedzieć jaki czas leczenia mnie czeka kiedy zostanie zdjęty gips. Z odpowiedź z góry dziękuję .

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry,
Okres leczenia skręconego stawu skokowego zależy od kilku czynników takich jak np. wielkość urazu i predyspozycje indywidualne. Przy urazach średnich i ciężkich, podobnie jak w Pani przypadku, zakłada się usztywnienie w postaci gipsu na okres 2-3 tygodni.
Niestety dodatkowe złamanie w obrębie kości skokowej może przyczynić się do wydłużenia tego okresu. Razem z czterema innymi, wspomniana kość jest częścią jednego z najbardziej złożonych stawów w ciele człowieka. Mówiąc w uproszczeniu, ta część szkieletu, bardziej odpowiada za poruszanie stopą na boki niż w górę i w dół. Nie stanowi ona przyczepu dla żadnego mięśnia, lecz licznych więzadeł. Poprzez swoje umiejscowienie pomiędzy innymi kośćmi, dostarczanie do niej tlenu i składników odżywczych jest utrudnione, przez co kość ta regeneruje wolniej niż inne.
Ostatecznie długość rekonwalescencji w głównej mierze będzie zależała od przebiegu gojenia i decyzji lekarza prowadzącego. Proszę pamiętać, że po każdym skręceniu, szczególnie takim jak w Pani przypadku, konieczna jest rehabilitacja.
Nasi eksperci odpowiadali już na podobne pytanie:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-robimy-z-tym-bolem-kostki-po-urazie
Proszę zapoznać się także z artykułem:
https://portal.abczdrowie.pl/skrecenie-stawu