Zapytaj lekarza

7 3 6 , 2 9 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Leczenie chrapania

Chrapanie może być bardzo uciążliwe - szczególnie dla osób, które są zmuszone tego słuchać. Jak można poradzić sobie z tym problemem? Obejrzyj filmik i poznaj sposoby leczenia chrapania.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie, usunięcie guza podniebienia to wycięcie fragmentu podniebienia miękkiego i/lub twardego, a rozległość zabiegu zależy wyłącznie od wielkości guza. Drugim etapem zabiegu jest jak najlepsza rekonstrukcja podniebienia, aby choć częściowo odtworzyć jego funkcję. Okres gojenia wymaga żywienia przez zgłębnik do żołądka przez 4-14 dni, w wybranych przypadkach wykonania czasowej tracheotomii i założenie kaniuli do dużej żyły (kontakt centralny). W wybranych przypadkach do gardła na 24 godziny zakładana jest tamponada i chory pozostaje przez ten czas uśpiony. Funkcja połykania i odżywiania przez usta powraca po około 1- 2 tygodniach.

Istnieje możliwość po takim zabiegu wykonanie rekonstrukcji ubytków wolnymi płatami z rekonstrukcją mikrokrążenia. Wszystkie rekonstrukcje wolnymi płatami wymagają jednak skomplikowanego zaopatrzenia mikrochirurgicznego naczyń z udziałem chirurga naczyniowego. Łatwiejsze dla potrzeb rekonstrukcji wydają się być uszypułowanie płaty z sąsiedztwa, takie jak unaczyniony płat mięśnia skroniowego. Płat ten po wypreparowaniu w dole skroniowym i oddzieleniu tkanki tłuszczowej dołu skroniowego przemieszcza się wraz z powięzią pod zachowanym łukiem jarzmowym. Dzięki pozostawieniu szypuły wraz z naczyniami skroniowymi głębokimi zaopatrującymi płat gojenie zrekonstruowanego podniebienia zwykle przebiega bez powikłań. Martwica lub wystąpienie ubytku w podniebieniu to powikłania występujące według obserwacji autorów poniżej 5% przypadków.

Wybór metody operacji jest jednak tak jak wspomniałem uzależniony od wielkości guza, ewentualnych przerzutów i możliwości w danym przypadku. Zalecałbym konsultację z lekarzem, chirurgiem twarzowym bądź też onkologiem w celu ustalenia dokładnego postępowania.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy