Witam serdecznie, usunięcie guza podniebienia to wycięcie fragmentu podniebienia miękkiego i/lub twardego, a rozległość zabiegu zależy wyłącznie od wielkości guza. Drugim etapem zabiegu jest jak najlepsza rekonstrukcja podniebienia, aby choć częściowo odtworzyć jego funkcję. Okres gojenia wymaga żywienia przez zgłębnik do żołądka przez 4-14 dni, w wybranych przypadkach wykonania czasowej tracheotomii i założenie kaniuli do dużej żyły (kontakt centralny). W wybranych przypadkach do gardła na 24 godziny zakładana jest tamponada i chory pozostaje przez ten czas uśpiony. Funkcja połykania i odżywiania przez usta powraca po około 1- 2 tygodniach.
Istnieje możliwość po takim zabiegu wykonanie rekonstrukcji ubytków wolnymi płatami z rekonstrukcją mikrokrążenia. Wszystkie rekonstrukcje wolnymi płatami wymagają jednak skomplikowanego zaopatrzenia mikrochirurgicznego naczyń z udziałem chirurga naczyniowego. Łatwiejsze dla potrzeb rekonstrukcji wydają się być uszypułowanie płaty z sąsiedztwa, takie jak unaczyniony płat mięśnia skroniowego. Płat ten po wypreparowaniu w dole skroniowym i oddzieleniu tkanki tłuszczowej dołu skroniowego przemieszcza się wraz z powięzią pod zachowanym łukiem jarzmowym. Dzięki pozostawieniu szypuły wraz z naczyniami skroniowymi głębokimi zaopatrującymi płat gojenie zrekonstruowanego podniebienia zwykle przebiega bez powikłań. Martwica lub wystąpienie ubytku w podniebieniu to powikłania występujące według obserwacji autorów poniżej 5% przypadków.
Wybór metody operacji jest jednak tak jak wspomniałem uzależniony od wielkości guza, ewentualnych przerzutów i możliwości w danym przypadku. Zalecałbym konsultację z lekarzem, chirurgiem twarzowym bądź też onkologiem w celu ustalenia dokładnego postępowania.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy będę jeszcze poprawnie przełykać? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Mrowienie i drętwienie podniebienia po zabiegu rekonstrukcji przegrody nosa – odpowiada Lek. Konstanty Dąbski
- Ryzyko powikłań i infekcji po rekonstrukcji piersi – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka
- Wytrysk po częściowej amputacji prącia – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Rekonstrukcja ACL po urazie kolana – odpowiada Dr n. med. Maciej Kasparek
- Guz złośliwy piersi 13 cm – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka
- Brak wzwodu po wypadku - czy po rekonstrukcji cewki moczowej erekcja powróci? – odpowiada Lek. Anna Syrkiewicz
- Jak interpretować wynik rezonansu magnetycznego po rekonstrukcji ACL? – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Przebieg rekonstrukcji ścięgna w placu wskazującym – odpowiada Lek. Tomasz Kowalczyk
- Brak bólu po rekonstrukcji ACL i poszycia łękotki – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska