Jak duża jest szansa, że spodziewam się dziecka?

Witam. Przyjmuje tabletki Drovelis już 4 miesiąc. Zawsze używamy dodatkowo prezerwatywy ale niestety ostatnio okazało się ze trochę nasienia wyciekło na dole prezerwatywy. Nie wiem kiedy dokładnie się to stało i czy nasienie dostało się do środka. Obawiam się ze mogę przez to być w ciąży. Tabletki przyjmuje regularnie prawie co do minuty, nie brałam dodatkowych leków, nie było tez biegunek i wymiotów oraz nie zapomniałam żadnej tabletki. Jakie są szanse na ciąże? Wiem ze jest wskaźnik pearla i ze jest on bardzo niski ale nie wiem jak go odczytać w przypadku tabletek. Dodam jeszcze ze 12 dni przez tym zdarzeniem byłam u lekarza i na usg stwierdził ze tabletki działają odpowiednio. Czy na podstawie usg lekarz może to wogole stwierdzić? Błagam o odpowiedz bo odchodzę od zmysłów

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

spokojnie, szanse na zajście w ciążę w opisanym przez Panią przypadku są bardzo małe.

Głównie dlatego, że przyjmuje Pani regularnie tabletki antykoncepcyjne, które cechują się wysoką skutecznością. Jeśli więc przyjmowała je Pani zgodnie z zaleceniami producenta, a więc nie pominęła Pani żadnej tabletki, nie doszło do wymiotów, biegunki lub spożywania produktów, które mogłyby tę skuteczność obniżyć, to ryzyko zajścia w ciążę jest naprawdę niewielkie.

Dodatkowo zastosowali Państwo drugie zabezpieczanie w formie prezerwatywy, które być może i zawiodło, ale i tak była Pani chroniona przez tabletki antykoncepcyjne.

Tabletki antykoncepcyjne działają odpowiednio, jeśli są odpowiednio przyjmowane, a pacjentce nie dokuczają ewentualne działania niepożądane. Lekarz może mieć również pewne przypuszczenia co do działania tabletek, jednak monitorowanie tego na USG nie jest standardową procedurą.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-lekarz-ginekolog-jest-w-stanie-stwierdzic-czy-kobieta-stosuje-antykoncepcje-hormonalna, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjmowanie-tabletek-yasmin-a-ryzyko-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.