Jak duże jest ryzyko ciąży w tej sytuacji u 25-latki?

Dzień dobry, Pominęłam całkowicie dwie tabletki w 1 tygodniu nie przyjęłam ich, w ciągu tych dni wystąpil stosunek z wytryskiem jak i w 7 dniach poprzedzających pominięcie również. Jakie jest ryzyko ciąży? Oraz czy jest możliwe wystąpienie owulacji w przypadku pominięcia całkowitego dwóch tabletek?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, w przypadku pominięcia aż dwóch tabletek antykoncepcyjnych w pierwszym tygodniu ich stosowania, ryzyko pojawienia się owulacji, a w związku z tym ciąży (po odbyciu stosunku), znacznie wzrasta. Ciężko określić, jak duże jest prawdopodobieństwo zapłodnienia, ale szanse są dość spore, zwłaszcza że do zbliżenia doszło także w poprzednich 7 dniach. W takiej sytuacji należy zaczekać na krwawienie miesięczne, a gdyby to się nie pojawiło, wykonać test, dodatkowo już teraz warto odstawić wszelkie używki na wypadek poczęcia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/jak-zaplanowac-ciaze

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.