Jak duże prawdopodobieństwo ciąży jest według tych wyników?

Dzien dobry 10.06 uprawialam sex z partnerem zsunela nam sie prezerwatywa i zostala w pochwie. Byla pusta moze miala troszke plynu ejakulacyjnego. Czy moge byc w ciazy dodam ze po tym czasie 15.06 mialam miesiaczke trwajaca 7 dni. Jestem po 2 cesarkach ostatnia 21 miesiecy temu karmie piersia. Choruje na niedoczunnosc tarczycy insulinoopornosc o hashimoto. Biore letrox 100. Karmie tylko piersia na zadanie od 21 miesiecy. Pytam bo czuje sie zle mam mdlosci napady ciela bole brzucha i jestem oslabiona. Synus fatalnie sypia ostatnio wiec i ja. Jakie jest prawdopodobienstwo ciazy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawdopodobieństwo ciąży w tej sytuacji jest niewielkie, ale nie sposób tego stwierdzić z całą pewnością, bo wpływa na to wiele czynników. Jako że cierpi Pani na zaburzenia hormonalne, w tym związane z chorobami tarczycy, a także karmi Pani piersią, co ma związek z wzmożonym wydzielaniem prolaktyny, to trudno oceniać ryzyko nieplanowanej ciąży. Odsyłam Panią do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie.

Potwierdzić lub wykluczyć ciążę może test ciążowy, zatem sugerowałabym niezwłoczne wykonanie go, ponieważ zawsze gdy zawodzi antykoncepcja i pojawiają się niepokojące symptomy, od tego należy zacząć, nawet jeżeli ryzyko zapłodnienia jest niewielkie.

Natomiast niewykluczone, że Pani złe samopoczucie ma ścisły związek ze zmęczeniem, o którym Pani wspomina. Brak snu może być przyczyną nawet zaburzeń hormonalnych, zwłaszcza w przypadku niedostatków funkcjonowania tarczycy zmęczenie może negatywny wpływ na zdrowie. Proszę zapoznać się z tą infografiką: https://portal.abczdrowie.pl/poznaj-wplyw-stresu-na-zdrowie-kobiety.

Sugeruję wizytę u internisty, który po zapoznaniu się z objawami, pokieruje Panią dalej. Warto rozpocząć od wykonania morfologii, ponieważ Pani objawy są nieswoiste i nie wskazują na konkretną chorobę. Poza zbadaniem poziomu TSH oraz morfologią ogólną, wskazane byłoby sprawdzić poziom żelaza oraz ferrytyny, a także glukozy i insuliny. Poza problemami hormonalnymi, jedną z przyczyn mdłości, bólów brzucha czy osłabienia może być anemia. Niewykluczone, że zmęczenie, nieodpowiednia dieta przy jednoczesnym karmieniu piersią, doprowadziły do osłabienia. Odsyłam do przydatnego materiału: https://zywienie.abczdrowie.pl/6-objawow-niedoboru-zelaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.