Liponexin a kręgosłup z tendencją do dyskopatii i bólów odcinka lędźwiowego

Dzień dobry. Mam 34 lata. Od kilku lat zmagam się z bólami kręgosłupa. Zacząłem przyjmować leki i stąd moje pytanie. Jak działa liponexin w stosunku do kręgosłupa z tendencją do dyskopatii i bólów odcinka lędźwiowego? Skoro głównym składnikiem leku liponexin jest kwas Alfa Liponowy a ten jest chelatyzatorem czyli czyścicielem metali ciężkich. Więc jaki związek ma kręgosłup do chelatyzacji? Ból coraz bardziej mi dokucza i cały czas szukam leku czy innego sposobu, który uśmierzy ból, natomiast nie mam pewności czy liponexin na pewno jest dobrym wyborem. Od jednej osoby słuszałem dobre opinie o liponexinie, ale z chęcią usłyszę poradę od eksperta. A może istnieje jakiś zamiennik liponexinu, który zadziałałby równie dobrze albo jeszcze lepiej? Przy okazji chętnie dowiedziałbym się o efektach ubocznych, które może wywoływać liponexin. Czy można po nim bezpiecznie prowadzić samochód? Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Liponexin jest preparatem, który ma obecnie status suplementu diety. Oznacza to, że nie jest on lekiem i nie ma badań klinicznych, które jednoznacznie potwierdziłyby jego skuteczność w leczeniu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Liponexin jest antyoksydantem, którego główną substancją czynną jest kwas lipopproteinowy. Kwas alfa-liponowy przyspiesza spalanie glukozy, zwiększa zapasy glikogenu w wątrobie, korzystnie wpływając na metabolizm węglowodanów i lipidów. Preparat stosowany jest u osób z polineuropatią cukrzycową oraz u tych, z zaburzeniami przemiany węglowodanów. Liponexin nie działa na opisywane przez Panią bóle kręgosłupa, preparat nie ma w ogóle działania przeciwbólowego. W Pani przypadku jego przyjmowanie nie ma sensu.

Jeśli chodzi o bóle kręgosłupa to najważniejsza jest ich właściwa diagnostyka. Proponuję wykonać zdjęcie MRT, które pozwoli ustalić czy doszło do ucisku części kostnych szkieletu na nerwy. Diagnostyką może zająć się lekarz neurolog, który Panią dokładnie zbada i powie czy doszło do ubytków neurologicznych. W leczeniu duże znaczenie ma fizjoterapia. Fizjoterapeuta może pokazać techniki odciążania kręgosłupa. Poza tym można przyjmować leki przeciwbólowe z grupy NLPZ, do których należą np. ibuprofen czy paracetamol. Jeśli doszło do ucisku części kostnych na nerwy, w takich przypadkach być może trzeba wykonać operację. Wskazania do zabiegu musi ocenić neurochirurg.

Przyjmowanie tego suplementu w Pani przypadku nie jest wskazane.