Jak działa szczepionka na rotawirusa?

Dzień dobry. Moja córka miała dzisiaj podaną pierwszą dawkę szczepionki przeciwko rotawirusom. Pielęgniarka poinformowała mnie, że teraz przez miesiąc nie mogę pocałować córki w usta i muszę też przez ten czas bardzo span o higienę podczas zmieniania jej pieluszki. Czy na prawdę aż tak długo nie będę mogła pocałować dziecka? Czym jest to spowodowane?

Redakcja abcZdrowie

Witam, szczepionka przeciw rotawirusom zawiera żywą, lecz atenuowaną (pozbawioną zjadliwości) postać rotawirusa RIX4414. Po jej podaniu doustnym organizm dziecka zostaje w pewnym sensie „zainfekowany” wirusem, dzięki czemu wytwarza przeciwciała jak po przechorowaniu infekcji, ale bez typowych dla niej objawów. Wirus namnaża się w przewodzie pokarmowym, a potem zostaje wydalony wraz ze stolcem – dlatego też producent zaleca zachowanie ostrożności i przestrzeganie zasad higieny zwłaszcza podczas zmiany pieluchy. Szczytowy moment wydalania wirusa występuje około 7. doby po podaniu szczepionki, zatem wtedy warto mieć na uwadze zalecenia producenta. W przypadku drugiej dawki ryzyko jest mniejsze. Więcej o szczepionce może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-na-rotawirusy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.