Jak interpretować swój wynik rezonansu odcinka lędźwiowego?

Dzień dobry. Mężczyzna, wiek 38 lat, waga 75kg wzrost 177cm. Niedawno odebrałem wynik badania rezonansu odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Otrzymałem następujący opis: Badanie MR odcinka L-S kręgosłupa wykonane w sekwencjach T1 i T2 zależnych w tym Stir. Spłycona lordoza lędźwiowa. Na poziomie Th11-Th12-L1 nierówności blaszek granicznych. Na poziomie Th10-Th11-Th12 zwężone przestrzenie międzykręgowe, z obniżeniem wysokości sygnału w obrazach T2 zależnych krążków międzykręgowych - zmiany degeneratywne. Na poziomie L4-L5 dyskretnie obniżona intensywność sygnału w obrazach T2 zależnych krążka międzykręgowego - początek zmian degeneratywnych, z niewielkim centralnym uwypukleniem. Pozostałe krążki międzykręgowe bez cech protruzjí. Otwory międzykręgowe wolne. Kanał kręgowy bez cech stenozy. Stożek rdzeniowy nieuciśnięty, o prawidłowej intensywności sygnału. Objawy jakie u mnie występują to: podczas stania czasami ból żebra promieniujący (11 żebro)po prawej stronie na plecach, oprócz tego czasem pojawia się ból brzucha po prawej stronie pomiędzy kością biodrową a pępkiem. Bóle te nie występują podczas siedzenia lub leżenia i są w formie pieczenia, kłucia, często się pojawiają i znikają w zależności od mojej pozycji. Czasem odczuwam delikatne promieniowanie bólu na pośladki. Oprócz tego często odczuwam dyskomfort jelit w obrębie bólu brzucha po prawej stronie, objawia się to przelewaniem i gazami. Wypróżnianie w normie. Proszę o interpretację wyników rezonansu oraz o informację czy objawy brzuszne mogą mieć przyczynę w kręgosłupie. Z góry dziękuję za pomoc.

Lek. Paweł Szadkowski

W powyższym opisie badania brak jest ewidentnej przyczyny pana dolegliwości. Opisane niewielkie zmiany dyskopatyczne i zwyrodnieniowe kręgosłupa nie muszą świadczyć o niczym niepokojącym (dość często obserwuje się rozbieżność w wynikach badań obrazowych, a obrazem klinicznym pacjenta). Konieczna jest jednak kliniczna interpretacja wyniku, najlepiej przez pana lekarza prowadzącego. Dolegliwości brzuszne nie mają bezpośredniego związku ze zmianami w kręgosłupie.