Jak interpretować wynik badania biopsji nerek i czy wskazuje ona na ostre, czy przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek?

Prosiłabym o interpretację wyniku biopsji nerki czy wskazuje ona na ostre czy przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek. Dodam że objawy zespołu nefrytycznego pojawiły się u mnie 3 tygodnie po przebyciu anginy paciorkowcowej brak podwyższonego wskaźnika Aso we krwi było wykonaniem u mnie biopsji nerki oraz stwierdzono u mnie przewlekłe ropne zapalenie migdałków podniebiennych. Po usunieciu migdałków po 3 tygodniach białkomocz dobowy spadł z 2.5 g do 900mg. Nadesłano 2 wałeczki tkankowe. W obu głęboko skrojonych skrawkach znaleziono 8-12 kłębuszków. W jednym kłębuszku zwraca uwagę przybytek macierzy w obrębie pętli oraz na biegunie naczyniowym(zmiany globalne). W pozostałych kłębuszkach widoczny jest niewielki wzrost liczby komórek w obszarach mezangialnych któremu towarzyszy również niewielki przybytek macierzy. W śródmiąższu niewielkie ogniska włóknienia. Na brzegu jednego z wałeczków fragment ściany naczynia krwionośnego średniego kalibru. W jego otoczeniu włóknienie. Z uwagi na niewielkie nasilenie zmian kłębuszkowych konieczne wykonanie badania elektronowo-mikroskopowego( ocena niemożliwa ze wgledu na całkowity brak kłębuszków-cześć rdzenna nerki). Proszę o konsultacje specjalistów nefrologów.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Na podstawie opisu tego badania nie jest możliwa odpowiedź na Pani pytanie, ponieważ niezbędna jest ocena kłębuszków nerkowych pod mikroskopem elektronowym.