Kłębuszkowe zapalenie nerek a szczepienie

Witam. Bardzo proszę o pomoc. Mam 24 lata. Około 4 lata temu zdiagnozowano u mnie krwinkomocz, który na początku dochodził do 150/ul, a obecnie cały czas waha się na poziomie 25-40/ul. Białka w moczu brak. Z kolei w osadzie: nabłonki płaskie 0-1-10wpw, leukocyty 0-1wpw, erytrocyty wyługowane 5-10-5wpw. Niedawno w szpitalu miałem robione kompleksowe badania, w tym biopsję nerki. Badanie ogólne moczu: ph 8, białko – ujemne, erytrocyty ok.40, osad podobnie jak wcześniej. Kreatynina 1,03mg/dl [0,72-1,35], mocznik 27mg/dl [17-50], bilirubina całk. 1mg/dl [0,2-1,2], kwas moczowy 5mg/dl, GRF 100 [>90]. Jonogram, lipidogram, proteinogram, ciśnienie i EKG wszystkie te badania w normie. CRP 0,3mg/l. W USG kamień 6mm. Wynik biopsji nerki: -kłębuszki (n=15): 4 kłębuszki stwierdza się przyrost macierzy mezangium małego stopnia, pozostałe bez istotnych odchyleń od normy -tkanka śródmiąższowa: nacieku zapalnego ani cech włóknienia nie stwierdza się -cewki: cech zaniku cewek nie stwierdza się -naczynia: tętnica i tętniczki bez istotnych odchyleń od stanu prawidłowego -odczyny immnohistochemiczne: złogi IgA(+), IgM (+), C1 (+/-), C3 (+), C9 (+/-) w mezangium, IgG (-) Obraz histologiczny wraz z wynikami badań immunohistochemicznych przemawia za rozpoznaniem NEFROPATII IgA. Wizytę u nefrologa mam za ponad miesiąc i na razie nie wprowadzono żadnego leczenia. Dodam tylko, że od kilku lat mam także problem z gardłem – przewlekłe zapalenie migdałków, co objawia się od czasu do czasu stanami podgorączkowymi (36,9-37,3). W wymazie wyszedł gronkowiec złocisty. Miałem właśnie rozpocząć kurację szczepionką uodparniającą P***. Lekarz, który mi ją zalecił, w tej sytuacji jednak stanowczo odradził szczepionkę mającą w składzie zabite bakterie gronkowca i paciorkowca. Nefrolog z kolei powiedział, że mogę stosować szczepionkę, ponieważ u mnie jest to sprawa odporności i nie ma stanu zapalnego nerek, oraz żebym załatwił tą sprawę teraz póki nie wprowadzono leczenia. Stan podgorączkowy to jedyny objaw, który mi dokucza. Wiem na pewno, że kłębuszkowe zapalenie nerek jest przeciwwskazaniem do stosowania. W związku z tym, że opinie lekarzy są sprzeczne czy mogę bezpiecznie stosować tą szczepionkę? Czy w mojej sytuacji narobiła by ona więcej szkód? Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Od momentu rozpoznania u Pana przewlekłej choroby nerek Pana lekarzem prowadzącym jest Pana nefrolog. Wszelkie decyzje na temat szczepień, ewentualnych zabiegów czy operacji będą opierały się o zgodę Pana nefrologa. Jeżeli Pana nefrolog stwierdził, iż nie widzi przeciwwskazań do szczepienia, to należy mu zawierzyć. Żaden specjalista nie posiada równie wyspecjalizowanej wiedzy na temat chorób nerek i ich wpływu na stan zdrowia co nefrolog.

Dodatkowo należy zauważyć, że Pana choroba została rozpoznana na samym początku jej trwania. Pana GFR jest wysoki (im wyżej tym lepiej), a kreatynina, mocznik i kwas moczowy są odpowiednio niskie. Gdyby nie masywny krwinkomocz i wynik biopsji, na podstawie powyższych badań nie można by było rozpoznać przewlekłej choroby nerek.

Reasumując, kreatynina rzędu  1 mg/dl oraz GFR powyżej 60 nie stanowią przeciwwskazania do szczepienia wybraną szczepionką.

Pozdrawiam.