Spożywanie szpinaku przez osobę z kłębuszkowym zapaleniem nerek

Czy to prawda, że osoby chore na nerki nie powinny spożywać szpinaku? Jesli tak, to dlaczego? Dlaczego żelazo miałoby niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie nerek? co w takim razie Państwo jako dietetycy zalecaliby osobie chorej na klębuszkowe zapalenie nerek w wieku 21 lat? proszę o przykładowy jadłospis chociaż na jeden dzień.

witam, żeby odpowiedzieć Panu na pytanie potrzebowałabym bardziej szczegółowych informacji, jaka jest Pana waga i wzrost, czy to jest przewlekłe zapalenie nerek czy ostre, jakie są parametry krwi: mocznik, kreatynina, kwas moczowy, GFR, wówczas można podpowiedzieć coś więcej.

Faktycznie szpinak nie jest najlepszym rozwiązaniem, zawiera szczawiany które mogą niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie nerek, obciażając je a przy zapaleniu nerek tzreba odciążyć chory narząd i podać składniki zawierające substancje odżywcze które będą wspomagały redukcję stanu zapalnego.

Szpinak zawiera szczawiany, które działają niekorzystnie we wszelkich chorobach nerek stąd rzeczywiście nie należy go spożywać podobnie jak szczawiu, rabarbaru i innych tego typu produktów. Konkretny jadłospis może Pani przygotować dietetyk po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu.