Szpinak jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, potasu, żelaza i kwasu foliowego, uważa się, że ma działanie przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe. Wydawałoby się, że to warzywo idealne jednak nawet najzdrowszy produkt spożywczy spożywany w nadmiarze może zaszkodzić szczególnie jeżeli cierpi się na jakieś schorzenia. Szpinak nie jest polecany osobom cierpiących na dne moczanową lub kamice nerkowe szczególnie kamicę szczawianową. Szpinak zawiera duże ilości związków purynowych, które spożywane w nadmiarze mogą wywołać atak dny moczanowej oraz duże ilości szczawianów, które nasilają tworzenie kamieni nerkowych. Jeżeli choruje Pan, na któreś z podanych schorzeń to zaleca się bezwzględne wyeliminowanie szpinaku z diety natomiast jeżeli jest Pan zdrowy to na wszelki wypadek należałoby skontrolować stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi oraz wykonanie badania moczu. Jeżeli powyższe badania nie wykażą niczego niepokojącego nie widzę przeciwwskazań do spożywania szpinaku.
Witam,
Rzeczywiście instynktownie chyba pojawiły się u Pani obawy w związku ze szpinakiem, jest bardzo dobrym warzywem, bogatym np. w luteinę, sole mineralne, witaminy czy błonnik, ale...wszystko, co spożywane jest w nadmiarze może szkodzić. Tak też jest w tym przypadku, szpinak jest dla nas źródłem dość dużej ilości szczawianów, a są to związki, które blokują wchłanianie wapnia, co może doprowadzić do zaburzeń gospodarki wapniowej w Pani organizmie. Polecam wykonanie badania z krwi żylnej - oznaczenie poziomu wapnia (całkowitego) oraz przy okazji jak zwykle cennej morfologii z rozmazem ;) Poza tym, proszę nie liczyć, że uzupełnia Pani w ten sposób żelazo, fosfor czy właśnie wapń, którego źródłem jest ta roślina-te związki zawarte w szpinaku są dla nas praktycznie niedostępne (bardzo ograniczona wchłanialność).
pozdrawiam i życzę rozsądnych zmian w diecie!
Witam,
Jest Pani w gronie osób nielicznych, które tak kochają szpinak. Szpinak ma sporo wartości odżywczych, zawiera kwas foliowy, witaminy z grupy B, witaminę C, żelazo, a także sód, potas, wapń i fosfor. Jednak niestety szpinak zawiera także spore ilości kwasu szczawiowego. Szczawiany wpływają na utrudnione wykorzystanie wapnia i tworzą z nim trudno rozpuszczalne sole.
Dlatego, dobrze robi Pani łącząc szpinak z serem Feta, jogurtem i innymi źródłami wapnia.
Spożycie szpinaku powinny ograniczyć osoby cierpiące na choroby nerek, reumatyzm, osteoporozę oraz mające problemy z wątrobą. Jeżeli u Pani nie występują wymienione dolegliwości, może Pani spożywać szpinak 2-3 razy w tygodniu.
Pamiętać należy, że zdrowa dieta musi być urozmaicona.
Pozdrawiam
Witam,
Szpinak stosowany jest w profilaktyce nowotworów oraz chroni przed miażdżycą. Właściwości lecznicze szpinaku to zasługa beta-karotenu, witaminy C oraz luteiny – cenionych ze względu na właściwości przeciwutleniające. Poza tym szpinak bogaty jest w potas, magnez żelazo i kwas foliowy. Wadą szpinaku jest wysoka zawartość szczawianów mogących prowadzić do powstawania kamieni w nerkach, dlatego należy jeść go z umiarem. Codziennie powinniśmy jeść około 400-500 g warzyw i wybierać różnokolorowe (każdy kolor odpowiada za inne właściwości). Dieta przede wszystkim powinna być urozmaicona.
Pozdrawiam,
Katarzyna Migoń
www.provita-katowice.pl
Witam, szpinak oprócz walorów smakowych, dużej zawartości witamin i składników mineralnych zawiera duże ilości kwasu szczawiowego, który z wapniem tworzy nierozpuszczalny związek, zmniejszając przy tym dostępność wapnia. W związku z tym osoby z reumatyzmem, chorobami wątroby czy nerek powinny ograniczać spożycie szpinaku. Innych konkretnych zaleceń do spożycia szpinaku nie ma, ale warto w diecie zwiększyć ilość wapnia.
Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Spożywanie szpinaku w nadmiernych ilościach – odpowiada Mgr Karolina Czyrwik
- Jak jest zawartość żelaza w szpinaku? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Lubię szpinak - będę musiał zrezygnować? :( – odpowiada Mgr Monika Więckowska
- Konsekwencje nadmiaru szpinaku – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek
- Niedobór żelaza a jedzenie szpinaku – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Skutki nadmiernego spożywania jaj – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek
- Czy to prawda, że osoby z kamicą nie mogą jeść szpinaku? – odpowiada Mgr inż. Agnieszka Kopacz
- Dieta bogata w szpinak w ciąży – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Czy spożywanie pestek moreli jest bezpieczne? – odpowiada Mgr inż. Lucyna Michalak-Klimczak
- Problemy z nerkami a szczawiany w jedzeniu – odpowiada Roma Wojtewicz
artykuły
Najpopularniejszy mit dotyczący szpinaku. Nie jest dobrym źródłem żelaza
Osoby z niedoborem żelaza sięgają po szpinak bardz
Warzywa dla kobiety w ciąży
Dieta podczas ciąży Odpowiednie odżywianie podczas
Jedz zamiast mięsa. Dzięki błonnikowi zmniejszysz ryzyko raka jelita grubego
Od dawna przekonuje się nas, że aby utrzymać zdrow