Lubię szpinak - będę musiał zrezygnować? :(

Witam. Bardzo lubię szpinak, jem właściwie codziennie - do sałatek, podsmażany, w koktajlach. Słyszałem, ze jest zły dla nerek - to prawda? Powinienem zrezygnowac z jedzenia szpinaku????? Bardzo lubię szpinak... :( Zaznaczam, że na ten moment nie mam chorych nerek, jest z nimi wszystko w porządku, no ale boję się, żeby przez moją sympatię do szpinaku mój stan zdrowia się nie pogorszył. W jakich dawkach szpinak jest bezpieczny dla zdrowia? Czy jedzenie go codziennie może zaszkodzić? Tak jak już pisałem, bardzo lubię szpinak i strasznie nie chciałbym z niego rezygnować, więc tak sobie myślę, że może lepiej teraz go ograniczyć niż później nie móc go jeść w ogóle... Czy szpinak może szkodzić zdrowiu??? Raczej zawsze kojarzył się z czymś zdrowym, wiec nie ukrywam, że taka informacja mocno mnie zaskoczyła... Będę wdzięczny za odpowiedź.

Witam Pana

Szpinaku nie powinny w nadmiarze spożywać osoby z tendencją do tworzenia kamieni szczawianowych, ponieważ szpinak zawiera kwas szczawiowy, który wiąże wapń, w wyniku czego powstaje szczawian wapnia, który jest budulcem kamieni nerkowych.
Prawidłowo funkcjonujący organizm, za pomocą specyficznych inhibitorów krystalizacji, zapobiega tworzeniu kamieni nerkowych.
Osoby narażone na nadmierne wchłanianie szczawianów w przewodzie pokarmowym to mi. in. osoby z przewlekłymi stanami zapalnymi jelit, z zespołem krótkiego jelita.
Proszę nie rezygnować ze spożywania szpinaku, jednak zalecam zredukowanie jego ilości i urozmaicenie diety, poprzez zamienne stosowanie innych zielonych warzyw liściastych.

Pozdrawiam