Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 6 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego w moczu pojawiły się szczawiany?

U mojej córki 6 lat kolejny raz w moczu pokazały sie szczawiany wapnia. Córka nie je nabiału-nie lubi. Przejrzałam wyniki z poprzednich lat i szczawiany wszędzie sie pojawiały. Dwa tygodnie temu byłyśmy na oddziale gastroenterologii-bóle brzucha od 4 lat. Po badaniu moczu okazało się ze pojawiły się szczawiany, lekarz zlecił powtórzenie badania po tygodniu. Właśnie odebrałam wynik-szczawiany są obecne. Gdzie się z tym udać?
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Badanie moczu na leukocyty

Ogólne badanie moczu, to jedno z podstawowych badań. Polega na ocenie próbki moczu pod kątem różnorodnych cech, m.in. leukocytów. Lekarz Łukasz Dubielecki pokaże jak wykonać badanie w domu.

Liczne szczawiany w moczu mogą towarzyszyć diecie obfitującej w produkty zawierające kwas szczawiowy, np. – szczaw, szpinak, rabarbar, cytryny, buraki, kapustę, herbatę, alkohol i kakao.

Duża zawartość białka zwierzęcego prowadzi do zakwaszenia moczu, co sprzyja wytrącaniu kamieni szczawianowych. Dieta bogata w owoce i warzywa natomiast – obniża stężenie cytrynianów (także koniecznych do wytrącenia szczawianu wapnia). Nadmierne spożycie kwasu askorbinowego (witaminy C) także prowadzi do nadmiaru szczawianów w moczu.

Ponadto choroba Leśniowskiego-Crohna czy zespoły złego wchłaniania sprzyjają wzmożonemu wchłanianiu szczawianów z przewodu pokarmowego.

Szczawiany wapnia w moczu mogą także świadczyć o pierwotnej hiperoksalurii, czyli wrodzonym zaburzeniu metabolizmu kwasu glioksylowego.

Wszystkie wymienione stany chorobowe, manifestujące się nadmiernym stężeniem wapnia czy szczawianów w moczu, powodują wytrącanie kryształów szczawianu wapnia, które są podłożem dla rozwoju kamieni nerkowych. Kamica nerkowa jest zatem objawem wielu zaburzeń, a nie zaburzeniem samym w sobie.

Jeśli w wyniku badania moczu, pojawi się informacja o licznych kryształach szczawianu, wskazana jest dalsza diagnostyka. Ilościowe oznaczanie szczawianów w dobowej zbiórce moczu i USG układu moczowego to standardy w rozpoznaniu kamicy nerek.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy