Co znaczą kryształy szczawianu wapnia w moczu u dzieci?

Witam. U mojej córeczki analiza moczu po raz kolejny wykazała bardzo liczne szczawiany wapnia (uprzednio analiza była robiona w 4,5 m-cu życia). Córeczka w zasadzie jest karmiona wyłącznie piersią. Nie podajemy również witaminy C. Czym to może być powodowane? Jestem BARDZO poważnie zaniepokojona.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

W prawidłowym moczu kwaśnym mogą występować niewielkie ilości kryształów kwasu moczowego, moczanów wapnia i szczawianów wapnia. Wysoki poziom szczawianów może pochodzić z trzech źródeł: z przemiany kwasu glioksalowego, z przemiany kwasu askorbinowego i z przewodu pokarmowego.

Powinna zatem pomyśleć Pani o swojej diecie i ograniczeniu w niej wszystkich produktów będących jego bogatym źródłem, a więc przede wszystkim: szczaw, szpinak, rabarbar, botwinę, buraki, czekolada, kawa i herbata. Proszę pomyśleć także o rozwiązaniu jakim jest picie wody niskozmineralizowanej.