Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 7 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Szczawian wapnia w moczu

Witam, wykonałam analizę moczu u 7 tygodniowego dziecka. W otrzymanym wyniku niepokoi mnie wysoka zawartość szczawianów wapnia, tj. 40. Pozostałe elementy mieszczą w się w podanych na wyniku normach. Analiza moczu była wykonana po usg jamy brzusznej, w trakcie której stwierdzono w jednej nerce izolowane wypełnienie kielicha górnego do średnicy 5 mm. Na co może wskazywać tak wysoki poziom szczawianów wapnia? Czy jest to niebezpieczne dla dziecka? Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Podwyższony poziom szczawianów wapnia wiąże się z ryzykiem wystąpienia kamicy nerkowej. Niestety nie podaje Pani przyczyny, dla której wykonywane było badanie ultrasonograficzne, ani czym są wypełnione kielichy miedniczkowe. Czy są tam złogi czy zalega mocz na skutek refluksu pęcherzowo-moczowodowego? Czy dziecko miało krwiomocz lub bóle brzucha?

Podwyższony poziom szczawianów wiąże się z ryzykiem wystąpienia kamicy nerkowej w przyszłości. Gdy dziecko podrośnie, wskazane będzie ograniczenie pokarmów bogatych w szczawiany tj. szczawiu, rabarbaru, czekolady i innych.

Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy