Witam. Podwyższone stężenie szczawianów w moczu może wynikać z defektu metabolicznego lub ze spożywania dużej ilości pokarmów bogatych w te związki, takich jak szczaw, rabarbar, pomidory, papryka, kapusta, witamina C. Przesycenie moczu szczawianem wapnia sprzyja powstawaniu kamicy moczowej, dlatego warto powyższy wynik skonsultować z lekarzem, który w razie konieczności poszerzy badania o USG układu moczowego, Rtg czy urografię i zadecyduje o dalszym postępowaniu. Na początek warto ograniczyć spożycie soli i białka zwierzęcego, pić wodę o niskim stopniu mineralizacji oraz dbać o właściwa masę ciała. Pozdrawiam
Oznacza to zwiększone ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych.
Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski
Dzień dobry,
zwiększenie ilości szczawianów wapnia w moczu może wynikać z jakichś zaburzeń metabolicznych, ale i przyczyną tego stanu może być zwiększone spożycie szczawianów w diecie (przykładami pokarmów bogatych w tego rodzaju związki są szczaw, cytryna, burak i szpinak). Istotne jest to, czy poza odchyleniami w badaniach moczu istnieją u Pana jakiekolwiek dolegliwości, takie jak np. bóle w rzucie nerek, pieczenie podczas oddawania moczu czy utrudnione oddawanie moczu. Czy kiedykolwiek wystąpił u Pana napad kamicy, np. kamicy nerkowej? Czy choruje Pan na jakieś choroby przewlekłe? Czy zażywa Pan jakieś leki?
Podstawowym zagrożeniem, które bywa związane z nadmierną ilością szczawianów wapnia w moczu, jest ryzyko wystąpienia kamicy. Badanie moczu zostało u Pana zlecone zapewne z jakiegoś powodu, dlatego zarówno ze względu na to, jak i w związku z powyżej wspomnianym ryzykiem, jak najbardziej powinien się Pan udać do lekarza celem przeanalizowania uzyskanego wyniku.
Lekarz nie tylko będzie w stanie dokładnie ocenić otrzymany przez Pana wynik badania moczu, ale i będzie on mógł – w razie potrzeby – wydać Panu zalecenia co do odpowiedniego postępowania czy zalecić jakieś leczenie. W warunkach domowych powinien Pan przede wszystkim pamiętać o odpowiednim spożywaniu płynów – picie stosownej (sięgającej 2, a nawet więcej litrów) ilości wody dziennie zmniejsza ryzyko pojawienia się kamicy.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- O czym świadczą liczne kryształki szczawianu wapnia w moczu? – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
- Co oznaczają szczawiany wapnia w moczu? – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Szczawian wapnia w moczu – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznaczają dość liczne szczawiany wapnia w moczu? – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Co oznacza dosyć liczna obecność szczawianu wapnia w moczu? – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Średnio-liczne szczawiany wapnia w moczu – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Liczne szczawiany wapnia w badaniach moczu – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Liczne szczawiany wapnia w moczu u dziecka – odpowiada Lek. Sebastian Jamroży
- Kryształki szczawianu wapnia w moczu u 3-letniej córki – odpowiada Piotr Pilarski
- Szczawiany wapnia w moczu u 3-latka – odpowiada Milena Lubowicz