Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 9 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wysoki poziom szczawianu wapnia

Wyniki ostatniego badania moczu: przejrzysty, kolor - jasna słomka, glukoza - ujemny, białko - ujemny, pH - 6,0, ciężar właściwy - 1,025, nabłonki płaskie - pojedyncze, pasma śluzu - nieliczne, szczawiany wapnia - 40. Nigdy wcześniej przy badaniu moczu nie miałam wysokiego poziomu szczawianów wapnia, przedostatnie badanie robiłam 3 miesiące wcześniej. Przez okres około 2 tygodni przed ostatnim badaniem jadłam około 3 kiwi dziennie. Czy może mieć to wpływ na moje wyniki i o czym świadczy wysoki poziom szczawianów wapnia? Czy powinnam wykonać dodatkowe badania?
ponad rok temu

Mezoterpia igłowa twarzy i dekoltu

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Droga Pani!

Stwierdzona podwyższona ilość szczawianów wapnia świadczy o pewnej predyspozycji do rozwoju kamicy układu moczowego. Nie podała Pani informacji, dlaczego wykonano to badanie, a także, czy leczy się Pani z jakiegoś powodu.

Zalecanym postępowaniem w tej sytuacji jest stosowanie odpowiedniej diety: z ograniczeniem szczawianów (zawarte są w szpinaku, rabarbarze, produktach sojowych, orzechach, migdałach, czekoladzie, mocnej kawie i herbacie, burakach ćwikłowych). Ważne jest tez spożywanie dużej ilości płynów w ciągu dnia i unikanie kwaśnych potraw - wpływ na alkalizację moczu.

Istnieje możliwość, że aktualnie podwyższony poziom szczawianów wapnia związany jest z jedzeniem kiwi w dużej ilości, gdyż jako owoc cytrusowy zakwasza on mocz, predysponując do wytrącania się soli wapnia.

Nie ma powodu do niepokoju. Proszę jednak zgłosić się z wynikiem do lekarza kierującego na badanie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy