Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 8 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Konsekwencje nadmiaru szpinaku

Konsekwencje nadmiaru szpinaku c.d. Dziękuję bardzo za podjęcie tematu. Trochę się zmartwiłam tym kwasem. Mam wzw C,niedawno wykryte. Jeszcze nie miałam badań sprawdzających skalę spustoszenia narządu. Badania moczu ok, nerki w porządku, usg nie wykazało nic niepokojącego oprócz powiększonej wątroby. Czy w takim razie osoba z takim schorzeniem powinna wystrzegać się szpinaku? Dodam, że smakują mi praktycznie tylko zielone warzywa (bruksela, brokuł, sałaty, szpinak, bób - też jem kilogramami)
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Jak odżywiać się w czasie ciąży?

Dzień dobry,

Jeżeli będzie Pani spożywała szpinak co 3 dzień nie powinno stanowić zagrożenia dla zdrowia.
Proszę pamiętać ze zawarty w szpinaku kwas szczawiowy zmniejsza przyswajalność wapnia, magnezu i żelaza.

W warzywach kapustnych - brukselka, brokuły, kapusta zawarte zaś są substancja - goitryna, która zmniejsza przyswajalność jodu. Dlatego nie poleca się jedzenie tych warzyw z rybami.

Pozdrawiam,
Aneta Kościołek

Dietetyk, biotechnolog, specjalista ds. zdrowia publicznego. Doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
0

Zielone warzywa jak najbardziej powinny być spożywane. Przy wzw C i istnieje ryzyko odkładania się żelaza w nadmiarze, ale szpinak i ogólnie produkty roślinne dostarczają mniej przyswajalne żelazo. Co do kwasu szczawiowego proszę jednak zmniejszyć spożycie szpinaku, ale nie eliminować go zupełnie z diety. Szpinak, szczaw i rabarbar zawierają najwięcej tego kwasu.
Pozdrawiam

0

Nie powinna Pani wystrzegać się zupełnie szpinaku, ważne tylko, żeby nie spożywać go w nadmiarze. Dobrze byłoby, gdy w ramach jednego posiłku połączyła Pani szpinak z produktem nabiałowym, wtedy zneutralizuje się działanie kwasu szczawiowego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy