Spadek żelaza wskazujący na anemię

Mam 32 lata, 3 lata temu urodziłam. Po zakończeniu karmienia persią około 20 mc mam następujące objawy: częste migreny, budzę się w nocy, zmęczenie i senność w ciągu dnia, sucha skór, wypadanie włosów, przytyłam 10 kg a nie objadam się, czuje się popuchnięta, jestem przygnębiona, wyniki tsh 3,075, spadek żelaza wskazujący na anemię. Czy powinnam iść do lekarza ??

Dzień dobry :)

Proszę wykonać pozostałe badania tarczycy, oprócz TSH, dodatkowo fT3, fT4, anty-TG, anty-TPO, USG tarczycy. Opisane objawy wskazują na niedoczynność tarczycy.

Ze względu na spadek poziomu żelaza we krwi należy wzbogacić swoją dietę o produkty, które są jego źródłem. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek dotyczących diety.

Produkty będące źródłem żelaza:
- wołowina, wieprzowina, drób, ryby;
- kasza gryczana;
- nasiona roślin strączkowych: soja, fasola, groch;
- pestki dyni, ziarna sezamu, migdały, orzechy laskowe;
- niektóre warzywa (brokuły, szpinak, groszek zielony, buraki);
- koper, natka pietruszki;
- suszone owoce (morele, śliwki, rodzynki);
- amarantus.

Wchłanianie żelaza zwiększają:
- witamina C (czarna porzeczka, papryka czerwona i zielona, brukselka, kapusta, kalafior, truskawki, kiwi, pomarańcze, pomidory);
- obecność aminokwasów zawartych w białku mięsa, drobiu i ryb.

Wchłanianie żelaza zmniejszają:
- fityniany obecne w nasionach roślin strączkowych i ziarnach zbóż;
- kwas szczawiowy (szpinak, szczaw, rabarbar);
- kofeina (kawa, herbata, kakao);
- nadmiar błonnika pokarmowego.

Proszę także udać się do lekarza, który skieruje na odpowiednie badania i zaproponuje leczenie.

Pozdrawiam,
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA