Jak działa żołądek?

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie, rozpoznanie to przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka. Jest to bardzo częsta choroba. Za ponad 90% zapaleń żołądka jest odpowiedzialna bakteria Helicobacter pylori, ponieważ blisko 80% dorosłej polskiej populacji jest zakażone ta bakterią. Ponadto wiele osób zażywa w sposób przewlekły różne leki, szczególnie niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mogą powodować zapalenie żołądka.

Obraz zapalenia (zwłaszcza postacie średnie i ciężkie) błony śluzowej i jednoczesne wykrycie infekcji Helicobacter pylori, nakazuje przeprowadzenie eradykacji (całkowitego usunięcia) tej bakterii poprzez 7-dniowe leczenie inhibitorem pompy protonowej i 2 antybiotykami. Takie leczenie może wdrożyć lekarz rodzinny. Należy pamiętać, że u osób, u których w rodzinie notowano przypadki raka żołądka, takie postępowanie jest wskazane, nawet jeśli nie odczuwają one żadnych dolegliwości.

Osobom, u których wykryto zapalenie błony śluzowej żołądka i które są jednocześnie zmuszone do przewlekłego zażywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (co wskazuje na tło toksyczne zapalenia), zaleca się stałe ochronne jednoczesne zażywanie leków hamujących wydzielanie kwasu solnego w żołądku, tzw. inhibitorów pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol). Jeżeli czynnikiem toksycznym zapalenia błony śluzowej żołądka są nie leki, a na przykład żółć, pomocne mogą okazać się leki zawierające kwas alginowy (Gealcid, Gaviscon, dostępne bez recepty).

Dalsza część rozpoznania mówi o metaplazji , która doprowadza do przemiany błony śluzowej żołądka w błonę jelitową. Błona typu jelitowego nie spełnia swojej funkcji w żołądku czyli nie produkuje soku żołądkowego, trawienie jest utrudnione, a oprócz tego taki nabłonek ma zwiększoną tendencję do nowotworzenia. Dlatego należy co około pół roku wykonywać kontrolne badanie gastroskopowe. Jednak co do dalszego sposobu postępowania, po analizie wszystkich badań oraz stanu klinicznego i objawów danego pacjenta powinien zadecydować najlepiej gastroenterolog. Jednak do gastrologa ''nie prywatnie'' trzeba mieść skierowanie, więc w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty