Jak interpretować zbyt wysoki poziom prolaktyny?

Witam,
od kilku lat mam bardzo wysoki poziom prolaktyny wahający się od 20 do 53 jednostek. Byłam leczona przez różnych lekarzy, najczęściej B***, jednak po kilku miesiącach terapii prolaktyna znowu wracała na swój wysoki poziom.
W tym roku w marcu miałam wycinaną torbiel czekoladową, czyli endometrialną. Moja obecna lekarka chciała zapisać mi tabletki antykoncepcyjne, by obniżyć prawdopodobieństwo kolejnej torbieli.

Niestety przez wysoką prolaktynę nie mogę przyjmować żadnych leków, gdyż mogą one zablokować całkowicie moje jajniki. Tak tłumaczono mi mój problem, nawet gdy chciałam brać antykoncepcje przed torbielą.
Nie wiem już jak mam się nadal leczyć, proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam Nawojka

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Hiperprolaktynemia powoduje liczne zaburzenia hormonalne dotyczące zarówno hormonów płciowych jak również innych gruczołów.
Podstawą jest określenie przyczyny wysokiego poziomu prolaktyny. Potrzebna jest dokładna diagnoza: badania hormonalne tarczycy, nadnerczy, ocena funkcji nerek i wątroby, analiza przyjmowanych leków oraz stylu życia, aby dobrać optymalne leczenie.
Najlepiej udać się do lekarza endokrynologa, który zleci potrzebne badania.

Antykoncepcja hormonalna w trakcie diagnostyki i leczenia nie jest bezwzględnie zakazana. Istnieją również inne leki niż ten, który Pani stosowała obniżające poziom prolaktyny. Możliwe,że zostaną one Pani zalecone.

Redakcja abcZdrowie.pl