Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 7 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy przy wysokim stężeniu prolaktyny w organizmie można stosować hormonalne środki antykoncepcyjne?

Witam. Postanowiłam rozpocząć stosowanie antykoncepcji, okazało się jednak, że ze względu na podwyższoną prolaktynę nie jest to zbytnio wskazane, poziom prolaktyny w 12. dniu wynosił 31,5 ng/ml (norma1,9-25), a po leku wzrósł do 129. Mam powtórzyć to badanie. Zastanawiam się jednak, dlaczego prolaktyna jest przeciwwskazaniem do antykoncepcji. Jaka inna metoda może być stosowana. Ponadto, co może być przyczyna takiej prolaktyny?
ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy!

Wzrost poziomu prolaktyny w granicach jakie u Pani występują może być spowodowany wieloma czynnikami: chorobami tarczycy, nerek, wątroby, nadnerczy, stosowanymi lekami,np przeciwdepresyjnymi, antyalergicznymi, regulującymi ciśnienie krwi, przeciwwymiotnymi, stresującym trybem życia.

Prolaktyna to hormon, którego działanie wpływa na układ płciowy. Nieleczona hiperprolaktynemia może powodować m.in. zaburzenia miesiączkowania, brak owulacji, mlekotok, spadek libido lub trudności z zajściem w ciążę. Dlatego też dodatkowe podawanie hormonalnej antykoncepcji jest niewskazane.

Wybór odpowiedniej dla Pani antykoncepcji należy ustalić z lekarzem ginekologiem, który po badaniu ginekologicznym przedstawi możliwe warianty. Zdecyduje również o dalszym postępowaniu z hiperprolaktynemią.

Redakcja abcZdrowie.pl

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy