Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 0 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy wysoka prolaktyna może być spowodowana przyjmowaniem antydepresantów?

Czy za wysoka prolaktyna i anty TPO moga byc skutkiem przyjmowania przeze mnie przez 2 lata antydepresantow i neuroleptykow,czy szukac przyczyny gdzie indziej?pozdrawiam
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Hormony a zachowanie

Hiperplaktynemia (podwyższone stężenie prolaktyny we krwi) faktycznie może się rozwijać podczas leczenia niektórymi lekami przeciwpsychotycznymi (inaczej - neuroleptyki) i przeciwdepresyjnymi. Same nieprawidłowości w badaniach krwi ocenia się w kontekście objawów hiperprolaktynemii (np. zaburzenia miesiączkowania, mlekotok) oraz wielkości przekroczenia normy poziomu prolaktyny. Zależnie od indywidualnej sytuacji pacjenta wskazane mogą być: badania dodatkowe w celu poszukiwania innych przyczyn, zmiana leku przeciwpsychotycznego i/lub przeciwdepresyjnego na taki, który jest obciążony minimalnym ryzykiem wywoływania tego działania niepożądanego lub zastosowanie leków zmniejszających stężenie prolaktyny we krwi. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem w opisywanej sytuacji byłaby konsultacja ze swoim prowadzącym lekarzem psychiatrą, w celu weryfikacji obecnej farmakoterapii i mówienia dalszych działań. Sprawy nie można lekceważyć, a z drugiej strony - istnieją skuteczne metody postępowania.
Pozdrawiam
Paweł Brudkiewicz

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy