Prolaktyna - test z MTC

Dzień dobry, mam 27 lat, ponieważ od pewnego czasu staram się o dziecko, zrobiłam badania prolaktyny z obciążeniem w 8 dniu cyklu (o godz. 7 rano, na czczo). Poniżej prezentuję wyniki: PRL 275,5 mlU/l, PRL (1h po MTC) 777,00 mlU/l, PRL (2h po MTC) 1734,00 mlU/l, przelicznik mlu/lx0,047= ng/ml. Proszę o interpretację powyższego wyniku. Skąd taki duży przyrost prolaktyny po 2 h? Niekiedy badanie przeprowadza się, pobierając krew jedynie godzinę po podaniu MTC (wówczas w tym przypadku wynik mieści się w normach). Czy po 2 h prolaktyna nie powinna się zmniejszyć? Czy jej przyrost po 2 h również powinien się mieścić w zakresie 2-5 krotności pierwotnego wyniku PRL? Czy wynik prolaktyny po 2 h wskazuje na łagodną hiperprolaktynemię czynnościową? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam
27 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik oznaczenia 3 punktowego testu z MTC przedstawiony przez Panią nie jest jednoznaczny. Tak jak Pani napisała, wynik po 60 minutach nie pozwala postawić rozpoznania hiperprolaktynemii czynnościowej, jednak wynik po 120 minutach jest już niepewny i może przybliżać to rozpoznanie. Tak czy inaczej, badanie to nie jest miarodajne i konieczna będzie dalsza diagnostyka podwyższonego poziomu prolaktyny.

Nie napisała Pani jakie badania miała do tej pory wykonywane. W przypadku hiperprolaktynemii koniecznie należy oznaczyć stężenie TSH, gdyż jego podwyższenie w przypadku np. gruczolaka przysadki lub niedoczynności tarczycy, często występuje razem z hiperprolaktynemią.

W związku z niepewnym wynikiem testu z MTC, konieczne mogą się okazać: badanie okulistyczne i neurologiczne, a także badanie rezonansu magnetycznego głowy dla oceny okolic przysadki.

Tak czy inaczej, powinna Pani zacząć leczenie lekami zmniejszającymi wydzielanie prolaktyny - lekami dopaminergicznymi.

Proszę zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego, w związku z tym, że posiada on więcej informacji na Pani temat na pewno prawidłowo pokieruje dalszą diagnostyką i leczeniem. Proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.