Jak leczyć ból somatyzacyjny?

Witam serdecznie i proszę o odpowiedz Leczę nerwicę i od jakiegoś czasu zamiast obsesyjnych natręctw odczuwam ból brzucha ściskanie i pieczenie dowiedziałem się że może to ból somatyzacyjny czy powinienem leczyć go farmakologicznie czy więcej postawić na terapię psychologiczną czy somatyzacja jest grozna dla zdrowia czy powinienem starać się to ignorować mam lęk i obawę czy jest to wyleczalne skoro podobno nerwica jest wyleczalna pozdrawiam i czekam na odpowiedz

Dzień dobry. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam pana, leczy pan nerwicę farmakologicznie? Jeśli tak, to zachęcam do psychoterapii. Leczenie nerwicy jest najbardziej skuteczne, gdy stosuje się zarówno psychoterapię, jak i farmakoterapię, która jest potrzebna gdy objawy utrudniają życie. Bóle somatyzacyjne powodują cierpienie, a ono nie jest nam potrzebne w życiu. Dobrze jest więc próbować różnych metod, aby poprawić sobie jakość życia. Pozdrawiam i życzę powodzenia w pozbywaniu się zbędnego cierpienia.

Uzupełniając bardzo trafną wypowiedź Elżbiety, chciałbym tylko dodać, że dolegliwości bólowe na tle psychosomatycznym same w sobie nie są zagrożeniem dla zdrowia. Jednak mogą maskować ból, którym organizm daje znać, że dzieje się coś złego a przez to maskować chorobę.

Szanowny Panie, bóle somatyzacyjne to objawy których przyczyn należy szukać w obszarze funkcjonowania psychicznego. Farmakologia jest wskazana jedynie jako element całościowej terapii nerwicy. Są to jednak konkretne leki zażywane pod kontrolą lekarza. Nie powinien Pan korzystać z leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, ponieważ one nie zlikwidują odczuwanych przez Pana dolegliwości. Przede wszystkim jednak potrzebna jest diagnoza, czy rzeczywiście bóle te nie są spowodowane chorobą somatyczną a następnie terapia psychologiczna. Skoro leczy już Pan nerwicę to zapewne jest Pan w kontakcie z psychologiem i/lub psychiatrą. Proszę opowiedzieć swojemu terapeucie lub lekarzowi o odczuwanych dolegliwościach. Specjalista po rozmowie z Panem podejmie określone kroki, żeby Panu pomóc. Pozdrawiam, Monika Wysoya

Witam, objawy psychosomatyczne mają podłoże emocjonalne, więc aby zminimalizować ich siłę najbardziej wskazana jest psychoterapia. Praca terapeutyczna nad objawami somatycznymi to równocześnie praca w obszarze nerwicy. Coś mocno Panią porusza emocjonalnie, jeżeli objawy się zmieniają i nasilają, to sygnał, że warto poświęcić sobie więcej czasu i przyjrzeć się sobie na terapii. Pozdrawiam

Witam, najlepiej udać się na psychoterapię. krótkie wyjaśnienie: cierpi dusza (psycho) - to cierpi również ciało (somatyka) , bóle odczuwalne w ciele są spowodowane trwaniem w sytuacji trudnej od dłuższego czasu. Rozwiązanie problemu skutkuje odejściem bólu z ciała.