Jak leczyć choroby nerek?

Witam, mąż ma stwierdzoną przewlekłą chorobę nerek, wykonano biopsję i poniżej przepiszę dane z karty szpitalnej. W stadium 3 wg NKF w przebiegu kłębuszkowego zapalenia nerek N 18.9, nadciśnienie tętnicze I 15.1, wyniki badań: RR 14//80 MORFOLOGIA WBC 7,85 tys RBC 4,64 mln Hb 14,4g/dl Hct 41,0% MCV 88,4 fl MCHC 3511 g/dl PLT 187 tys CRP 1,6 mg/l Badanie ogólne moczu SG 1,015, pH 6,0 Pro 154,3 mg/dl, Crea 2,28 mg/dl, Urea 60 mg/dl, Na 140, k 5,02, Cl 103, Ca 2,32, P 3,32, PTH 35,6, białko całkowite 7,5 g/dl, albumina 4,5 g/dl, eGFR 41 ml/min 1,73m2 RKZ pH 7,375:pCO2 527 mmHg; HCO3 25,7 mmol/l Cholesterol 246 mg/dl Triglicerydy 233 mg/dl, osad moczu: E św i wył 2-4 wpw; l2-4 wpw białko w DZM 1,63 g/d, ANA dodatni (miano 2,06; N 1-1,2) ANCA ujemny C3 0,91g/l C4 06 g/l EKG; normogram. Rytm zatokowy o częstości 60 min. Leczenie: dieta z ograniczeniem białka, P***, A***, S***. Epikryza; pomimo obserwowanych w biopsji nerki zaawansowanych zmian w kłębuszkach nerkowych (na 9 kłębuszków 4 zeszkliwiałe) w związku z obecnością obfitego nacieku zapalnego w śródmiąższu zdecydowano o podjęciu próby leczenia glikokortykosteroidami, podano 3 gramowe plusy S***, a następnie E*** 05 mg/kg mc/d. Podczas hospitalizacji dodatkowo zwiększono dawkę ACE -I, zakończono terapię Ca-blokerem. Zalecenia: dieta z ograniczeniem białka do 40 g/d, regularna kontrola ciśnienia tętniczego krwi, kontynuacja farmakoterapii, leczenie: E*** 20 mg 1x2 tabl., P*** 10 mg 1x1 tabl., A*** 20 mg 1x 1 tabl. Caclcium carbonicum 2x1 g V*** krople 1x1 kr. Leki przyjmowane przez pół roku i co miesiąc kontrola w poradni nefrologicznej.

Po leczeniu odstawiono leki obecnie. Od 9 m-cy przyjmuje tylko P*** i A***, nie ma poprawy w wynikach, lekarz prowadzący stwierdził, że na razie nic nie da się zrobić i czekać, aż nastąpi pogorszenie stanu zdrowia. Chciałam prosić o poradę co można jeszcze zrobić, aby te nerki jak najdłużej pracowały, czy może to jest jakoś dziedziczne? Jego tata również miał chore nerki, dowiedział się wtedy, gdy już przestały pracować, podczas pierwszej dializy zmarł, było to 10 lat temu. O chorobie dowiedzieliśmy się w grudniu 2009, wysłałam go na badanie, bo często musiał wstawać w nocy do łazienki i pojawiło się nadciśnienie. Te wyniki wyżej opisane są z marca 2010. Mąż ma 34 lata, obecnie traci na wadze, waży 69 kg. Proszę o poradę, co można zrobić, jakie badania, ewentualnie może do jakiego lekarza można by się zgłosić o dalsze leczenie? Pozdrawiam.

Witam serdecznie.

Przyczyna rozwoju pierwotnego kłębuszkowego nerek nie jest znana, z tego powodu leczenie jest objawowe i polega na stosowaniu terapii immunosupresyjnej (która była zastosowana - glikokortykosteroidy) oraz hamowaniu postępu przewlekłej choroby nerek i zwalczaniu czynników przyspieszających jej postęp.
Na karcie wypisowej zostały zamieszczone wytyczne, co robić aby choroba nie postępowała- czyli kontrola ciśnień tętniczych, ograniczenie podaży białka, stosowanie farmakoterapii.
Warto również wyeliminować z pożywienia sól oraz ograniczyć do minimum stosowane leki (mam na myśli leki stosowane doraźnie - na przykład środki przeciwbólowe). Również w przypadku infekcji lekarz rodzinny powinien wiedzieć o Pana chorobie w celu odpowiedniego doboru terapii (niektóre antybiotyki mają działanie nefrotoksyczne, czyli mogą uszkadzać nerki). Wskazane jest również zbilansowane przyjmowanie płynów.

Dalsze leczenie powinno odbywać się jak do tej pory pod kontrolą poradni nefrologicznej- jednak jeżeli nie jest Pani pewna czy terapia ta jest odpowiednio dobrana, można pokusić się o konsultację z innym nefrologiem. Przy najbliższej wizycie proszę zwrócić uwagę lekarza na spadek masy ciała u męża. Proszę spróbować popatrzeć jeszcze na to z drugiej strony- wyniki się nie zmieniają, czyli nie jest również gorzej.
Prawdopodobnie pewna skłonność rodzinna ma miejsce w tym wypadku, jeżeli mają Państwo dzieci warto systematycznie wykonywać u nich badania kontrolne.
Pozdrawiam.