Witam serdecznie. Nadmierne pocenie się może być wywołane przez rozmaite dolegliwości. Zlewne czy nocne poty, albo pot o dziwnym zapachu mogą być sygnałem kłopotów ze zdrowiem - , cukrzycy, gruźlicy czy nadczynności tarczycy. Ale pot to tylko jeden z objawów choroby. Pocimy się, gdy mamy grypę lub cierpimy na niestrawność. Czasem jednak oblewają nas poty bez wyraźnej przyczyny. Tłumaczymy to np. upałem, stresem. Tymczasem pot bywa objawem przewlekłej choroby lub może zapowiadać poważne problemy ze zdrowiem dlatego też w tym momencie warto udać się do lekarza by wykonac podstawowe badania.
Podstawą leczenia w takiej sytuacji jest leczenie choroby podstawowej. Dolegliwości, które Pan opisuje mogą wystąpić w przebiegu bardzo wielu różnych chorób. Ważne jest zebranie odpowiedniego wywiadu i badanie fizykalne. Proszę zapisać się do lekarza rodzinnego i ponownie wykonać badania krwi i moczu. Dolegliwości, które Pan opisuje mogą wystąpić też w przebiegu wielu groźnych chorób tj. nowotwór. Czasami jednak przyczyną ich występowania jest np. silny stres. Ważne jest w jakich dokładnie okolicznościach występuje pocenie się.
Ważne jest, aby zwrócić uwagę na występowanie nocnych potów , których nie można wytłumaczyć infekcją czy gorączką. Są one bardzo zlewne, nieraz tak silne, że wybudzają pacjenta ze snu. Tego typu pocenie się może być związane z nowotworem. Poza tym może towarzyszyć im np. chudnięcie. Jeśli tego typu objawy występują u Pana proszę natychmiast zgłosić się do lekarza w celu natychmiastowego wykluczenia choroby nowotworowej. Nocne poty mogą też wystąpić w przebiegu chorób bakteryjnych tj. gruźlica. Ważny jest wywiad i objawy towarzyszące.
Zlewne poty mogą wystąpić w przebiegu niedoczynności tarczycy. Warto zbadać TSH, jak i również fT3 i fT4, aby wykluczyć niedoczynność tarczycy. Poza tym za zimne poty mogą odpowiadać niektóre stany emocjonalne, takie jak nadmierny stres czy napady paniki. Zimne poty występują też w przebiegu chorób bakteryjnych i wirusowych.
Czasami poty występują w cukrzycy, w stanach hipoglikemii, kiedy to stężenie cukru we krwi spada poniżej 55 mg/dl. Towarzyszyć temu może trzęsienie się dłoni i omdlenia. Czy był u Pana badany poziom cukru we krwi i czy cukrzyca została wykluczona?
Radzę raz jeszcze zgłosić się do lekarza rodzinnego. Przyczynę tego typu dolegliwości należy koniecznie wyjaśnić i nie można lekceważyć tego stanu.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zimne poty i osłabienie – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Nadmierne pocenie się rąk – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Nadmierne pocenie się i nieprzyjemny zapach – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Nadmierne pocenie się w nocy – odpowiada Milena Lubowicz
- Co oznacza nadmierne pocenie się w nocy? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy istnieją leki na nadmierne pocenie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak leczyć nadmierne pocenie stóp? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Nadmierne pocenie się w nocy u 31-latka – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Nadmierna potliwość przy podwyższonym ciśnieniu – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Co może być przyczyna nadmiernego pocenia u osoby chorującej na depresje? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
artykuły
Tak wygląda twoja pościel nad ranem? Pora zgłosić się do lekarza
Śpisz w przewiewnej pościeli, przy otwartym lub ro
Nadmierne pocenie się - co warto wiedzieć?
Nadmierne pocenie się może być nie tylko kłopotliw
Pojawia się nagle i wybudza ze snu między 2 a 3 w nocy. Lekarz radzi, by nie ignorować objawu
Wielu z nas dobrze przespana noc kojarzy się z głę