Jak leczyć nadmierne pocenie stóp?

Witam, mam 30 lat i od kilku lat zmagam się z problemem nadmiernej potliwości stóp. Reszta ciała charakteryzuje się normalną potliwością jednak ze stopami mam problem. Antyprespiranty typu Antidral, wkładki z węglem aktywnym, buty ze skóry naturalnej, undofen, soda oczyszczona i inne wynalazki nie pomagają. Problem potliwości występuje tylko po założeniu obuwia, z uwagi na pracę muszę przebywać przez minimum 10h dziennie w oficjalnym obuwiu, co nie pomaga w rozwiązaniu problemu. odczuwam dyskomfort związany z zapachem obuwia, który ciężko wyeliminować, stopy mają normalny zapach jednak są wilgotne. Tendencja do pocenia się stóp jest niezależna od temperatury otoczenia. Miałem robione szczegółowe badania, hormony itp i wszystko jest ok. Czy istnieje sposób na poradzenie sobie z tym problemem?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Problem, o którym Pan pisze jest dość powszechny i może występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku.

Aby skutecznie pozbyć się tej przypadłości i poprawić komfort życia należałoby w pierwszej kolejności odnaleźć przyczynę problemu.

Proces pocenia się ciała, jak i stóp jest zjawiskiem fizjologicznym. Najmocniej ulegają poceniu się stopy i dłonie, gdyż na ich powierzchni znajduje się najwięcej gruczołów potowych.

Nadmierne i uciążliwe pocenie stóp mogłoby wynikać z pewnych chorób metabolicznych (między innymi cukrzyca, choroby tarczycy), z zaburzeń neurologicznych, hormonalnych, występuje także przy niektórych chorobach zakaźnych. Bardzo często zdarza się sytuacja, kiedy przeprowadzona diagnostyka wyklucza choroby somatyczne, a przyczynę nadmiernej potliwości można by przypisać czynnikom stresogennym. Stany lękowe i zaburzenia emocjonalne mogą potęgować ten problem, nawet w przypadku prawidłowych wyników badań.

Przeprowadzona przez Pana diagnostyka prawdopodobnie nie wskazała występowania konkretnej choroby somatycznej, która powodowałaby utrzymujące się dolegliwości. Kosmetyki i preparaty, które Pan stosuje powinny w pewnym stopniu pomóc załagodzić problem.

Z racji odległości trudno jest określić dokładną przyczynę aktualnego problemu. Proponujemy konsultację z lekarzem dermatologiem oraz lekarzem internistą. Specjalista będzie mógł zdecydować o dalszej diagnostyce i leczeniu, aby zmniejszyć towarzyszące Panu dolegliwości.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://uroda.abczdrowie.pl/nadmierna-potliwosc-stop

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-pocenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.