Jak leczyć nasilającą się nerwicę?

Witam mam zdiagnozowana nerwice lekowa z objawami somatycznymi. Od dłuższego czasu jest już duża poprawa leków jest coraz mniej lecz w dniach kiedy mam owulacje lub w trakcie miesiączki moja nerwica się nasila. Czuję wtedy napięcie emocjonalne mięśniowe jestem nerwowa rozdrazniona do tego jeszcze dołączają objawy somatyczne. Dlaczego podczas owulacji tak się czuję gdyż w tych dniach powinnam się czuć lepiej a jest odwrotnie, wtedy też boki mnie jajnika często oddaje mocz.

Zmiany związane z cyklem miesięcznym (także te hormonalne) mogą mieć wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie. Zachęcam jednak do głębszego przyjrzenia się tym zaburzeniom (być może mają one związek także z innymi- psychologicznymi, emocjonalnymi- przyczynami) w procesie psychoterapii. Jeśli jeszcze nie rozpoczęła Pani psychoterapii, zachęcam do zgłoszenia się do psychologa i podjęcia leczenia. Jest to bowiem najlepsza metoda poradzenia sobie z przyczynami, a nie tylko objawami nerwicy.

Witam,

Jeśli nie rozpoczęła Pani jeszcze psychoterapii to zachęcam do włączenia jej w proces leczenia nerwicy lękowej. Zmiany hormonalne, którym podlega cyklicznie kobieta, mają wpływ na samopoczucie oraz skłonność do pojawiania się określonych emocji - ich intensywność i rodzaj to kwestia indywidualna. Nie oznacza to jednak, że tak musi być - warto przyjrzeć się ze specjalistą psychologiem bądź terapeutą, źródłom i przebiegowi zmian w nastroju oraz razem poszukiwać adekwatnych metod radzenia sobie.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek