Jak leczyć te nawroty zakażeń dróg moczowych?

Mam problem z nawracającymi zakażeniami układu moczewego. W tym roku miałam już kilkakrotnie. Lekarz za każdym razem przepisywał mi antybiotyk i tak w kółko. Bez żadnych specjalistycznych badań. Mialam wykonywane jedynie ogólne badanie moczu i posiew, w którym wyszły bakterie coli i proteus mirabilis. Stosowałam cipronex, levoxe a obecnie zinnat i już mi nic nie pomaga. W antybiogramie wyszly mi tylko 4 antybiotyki wrazliwe na drugą bakterie, w tym tylko 2 w formie doustne. Nie wiem co robić dalej. Bardzo utrudnia mi to codzienne życie. Pomimo zinnatu czuje silny ból nerek, częsta potrzebę oddawania moczu itd.
KOBIETA, 22 LAT 2 miesiące temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy!

Nawracające zakażenia układu moczowego u kobiet to bardzo częsta przypadłość. Spowodowane jest to budową anatomiczną, czyli krótką cewką moczową oraz bliską odległością cewki od odbytu.

Takie infekcje mogą występować nawet kilkanaście razy w roku, utrudniając normalne funkcjonowanie. Związane jest to również z tym, że wiele osób jest nosicielem bakterii E.coli. Bytowanie tego drobnoustroju zazwyczaj nie powoduje zakażenia, jednak przy zmniejszonej odporności dochodzi do namnożenia się tych bakterii.

Przy prawidłowym leczeniu, zapalenie dróg moczowych nie daje powikłań, jednak przy źle dobranej kuracji dochodzi do stanu zapalnego nerek. Natomiast przy dobrze zastosowanym antybiotyku, dolegliwości powinny przechodzić już po 3 dniach terapii. Istotnym jest, aby infekcję wyleczyć do końca.

Na tak dokuczliwą przypadłość najbardziej narażone są kobiety: aktywne seksualnie, będące w ciąży oraz w okresie menopauzy, osoby chore na cukrzycę, a także pacjenci poddani cewnikowaniu.

Należy zaznaczyć, że przy każdym nowym zakażeniu powinno się w pierwszej kolejności pobrać mocz na analizę i posiew. To bardzo ważne, żeby wiedzieć, z jaką bakterią mamy do czynienia i móc wdrożyć odpowiednie leczenie.

Aby zmniejszyć częstotliwość nawrotów infekcji układu moczowego powinno się przestrzegać następujących zasad: picie odpowiednio dużych ilości wody w ciągu doby (co najmniej 1.5 litra), nietrzymanie na siłę moczu, oddawanie moczu po każdym stosunku płciowym, regularne picie soku z żurawiny (działanie bakteriostatyczne, duża zawartość witaminy C).

Proponujemy konsultację z lekarzem nefrologiem, który zdecyduje o głębszej diagnostyce. Specjalista może zdecydować na wprowadzenie profilaktyki w postaci regularnego przyjmowania leków przeciwbakteryjnych (np. furagina) w odpowiednich dawkach.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/badania-dzieki-ktorym-zapomnisz-o-nawracajacym-zakazeniu-dolnych-drog-moczowych

https://parenting.pl/zakazenie-drog-moczowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty