Jak leczyć te skurcze łydek?

Witam jestem młodą kobietą wieku 22 lat. Często łapią mnie bolesne skurcze obu ud, i jednej łydki. Nie kiedy też odejmuję mi całą nogę łącznie z biodrem. Magnez, Potas, wapń i żelazo w normie. Na silne bóle odejmujące kończyny dolne zażywam leki (Nimesil, Nalgesin Forte) również na skurcze biore Aspargin. Skurcze łapią mnie każdą porą dnia i nocy nie kiedy po kilka razy. Nie mam bladego pojęcia co może być przyczyną.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

najczęstsze przyczyny skurczy łydek obejmują zaburzenia elektrolitowe dotyczące niedoborów magnezu, wapnia i potasu. Jednak mogą one świadczyć między innymi o niedoczynności tarczycy czy zaburzeniach metabolicznych lub neurologicznych. Tym samym warto w dalszy sposób szukać przyczyny Pani dolegliwości, bowiem może ona pokazać głębszy problem zdrowotny. Skurcze mięśni mogą być zapowiedzią także tworzących się żylaków lub drobnych problemów kardiologicznych. Jednak być może jest to kwestia diety lub długotrwałego stresu, która ureguluje się niewielkim wysiłkiem.

Doraźny ból łydek może być znacznie zmniejszony przez regularne wykonywanie ćwiczeń izometrycznych. Dlatego zachęcam do wizyty u fizjoterapeuty i ustalenie indywidualnego planu działania, w odniesieniu bezpośrednio do Pani możliwości i potrzeb. Więcej na ten temat przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-izometryczne-zasady-wskazania-i-efekty.

Nasi czytelnicy zadawali podobne pytania w temacie, zachęcam by spojrzeć na odpowiedzi specjalistów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skurcze-miesni-lydek,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skurcze-lydek-a-mozliwe-przyczyny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.