Jak postępować przy skurczach łydek w ciąży?

Dzień dobry. Jestem w 36 tygodniu ciąży. W nocy miałam silny atak Skurczu łydki. Czy to jest normalne ze po takim ataku na drugi dzień boli mnie łydka przy chodzeniu i zginanie stopy? . Nie ma zaczerwienienień ani sinej łydki. Łydka nie spuchła i nie jest gorąca. Wzięłam magnez. Jedynie co mi teraz dokucza to obrzęk nóg ale w obrębie stóp i płacy u rąk ale to chyba normalne już w końcu ciąży

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

skurcze łydek w większości przypadków są spowodowane przez zaburzenia w równowadze elektrolitowej. Przede wszystkim są to niedobory jonów magnezu, potasu i wapnia. Jako, że jest Pani w bardzo zaawansowanej ciąży te zaburzenia mogą się pogłębiać i skurcze mogą się pojawiać. Z Pani relacji wynika, że skurcze są silne oraz pojawiają się czasem w nocy. Często też ból po takim ataku utrzymuje się dłużej i powoduje dyskomfort podczas chodzenia czy zginania stopy. Wydaje się, że w tej sytuacji jednorazowe przyjęcie magnezu będzie niewystarczające. Kuracja suplementacyjna powinna być dłuższa i odpowiednio dobrana do Pani stanu. Z tego też względu zachęcamy do wykonania badań laboratoryjnych w tym kierunku (poziomu jonów magnezu, potasu, wapnia oraz pozostałych badań, które wykonuje Pani kontrolnie w ciąży). Ponadto, warto zgłosić lekarzowi prowadzącemu ciążę taką dolegliwość. Zapewne będzie w stanie dobrać dla Pani taki preparat, który jest bezpieczny w ciąży i uzupełni niedobory. Z tego też względu zachęcamy do kontroli lekarskiej. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dobrego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/skurcze-i-chromanie-przestankowe-czym-sie-roznia

https://portal.abczdrowie.pl/tezyczka

https://portal.abczdrowie.pl/magnez

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.