Co robić przy tym pieczeniu łydki?

Witam. Od tygodnia mam szynę gipsowa od palców u stopy do połowy lydki. Jakieś dwa dni temu zaczął się ból lydki coś w postaci skurczów, pieczenia. Jakby ta lydka była przeciążona. Szczególnie jak chodzę o kulach to bol się nasila i gdy sobie tam dotkne mocno tak jakby już mięsień albo kość. Ulgę przynosi tylko jak noge zegne maksymalnie i przyciągne do klatki. Biorę zastrzyki z heparyna raz dziennie. Co może być powodem bólów?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wszelkie dolegliwości powstałe przez założenie usztywnienia gipsowego na nodze należy zgłosić do lekarza prowadzącego. Możliwe, że szyna powoduje jakiś ucisk na mięsień, nerw, albo naczynia krwionośne z tym mięśniem związane. Założone usztywnienie może także wymuszać na stopie jakąś nienaturalną dla niej pozycję, powodującą chroniczne zmęczenie struktur budujących staw skokowy i powiązanych z nim tkanek. W takim przypadku wskazane będzie ponowne założenie szyny w inny sposób - by zapewniała nodze bardziej naturalne położenie.

Skurcze i pieczenie okolic łydki w kończynie z założoną szyną gipsową, mogą być także wywołane zwiększonym zapotrzebowaniem organizmu na różne składniki pokarmowe, niezbędne przy regeneracji urazów kości i stawów. Zalicza się do nich między innymi magnez, wapń i potas. Aby zadbać o prawidłowy zasób tych makro i mikroelementów w organizmie należy zadbać o dostarczanie odpowiedniej ich ilości z pożywieniem oraz o ograniczenie ich utraty. Dobrym źródłem wapnia są produkty mleczarskie, takie jak jogurty, sery i mleko. Potas z kolei dostarczymy jedząc pomidory, fasolę, szpinak, czy też jeszcze nie do końca dojrzałe banany. O odpowiedni zasób magnezu w naszym ciele zadbamy jedząc pestki dyni, orzechy, jabłka i banany oraz ograniczając ilość spożywanej kawy. Niedobory omawianych pierwiastków możemy także suplementować, co w Pana przypadku byłoby jak najbardziej wskazane.

Więcej na podobne tematy przeczyta Pani w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/skurcze-lydek-co-powinnismy-o-nich-wiedziec,

https://portal.abczdrowie.pl/skurcze-lydek-przyczyny,

https://portal.abczdrowie.pl/zakladanie-gipsu-zlamanie-przyczyny-zakladanie-gipsu-co-zamiast-gipsu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.