Jaka może być tego przyczyna i dalsze postępowanie?

Dzień dobry, Od jakiegoś czasu mam skurcze mięśni całego ciała i problemy z kołataniem i szybkim biciem serca. Lekarz rodzinny na podstawie wyników krwi (potas 3,5) przepisał potas w tabletkach. Niestety czuje się coraz gorzej, skurcze są silniejsze i częstsze. Jaka może być tego przyczyna i dalsze postępowanie?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Dolegliwość, którą Pani opisuje może występować z powodu wielu czynników i dotykać zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Skurcze mięśni mogą występować u osób o dużej aktywności fizycznej, narażonych przy tym na odwodnienie.

Bardzo często zdarza się, że niedobory witamin oraz pierwiastków nasilają skurcze mięśni całego ciała. Dotyczy to zwłaszcza: magnezu, sou, wapnia i potasu. Ich niskie poziomy wpływają na przewodzenie impulsów nerwowych do mięśni. Niedobory wapnia mogą powodować rozwój niebezpiecznej choroby, jaką jest tężyczka.

Istotnym czynnikiem mogącym powodować skurcze mięśni są choroby autoimmunologiczne oraz zaburzenia hormonalne. Pomocnym było by oznaczenie hormonów tarczycy, poziomu glukozy, kortyzolu oraz kreatyniny w surowicy krwi.

Również niektóre leki mogą potęgować opisaną dolegliwość, dotyczy to przede wszystkim leków moczopędnych oraz przeczyszczających.

Proponujemy konsultację z lekarzem rodzinnym w celu pogłębienia diagnostyki i wprowadzeniu odpowiedniego leczenia, aby poprawić Pani komfort życia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/skurcze-i-chromanie-przestankowe-czym-sie-roznia

https://portal.abczdrowie.pl/potas-we-krwi

https://zywienie.abczdrowie.pl/potas-w-jedzeniu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.