Czy spadek poziomu potasu ma związek z hormonami?

Witam. Mam problem z potasem leci mi w dół po mimo że utrzymuję 7 saszetek dziennie kalum eff b/cukrowy. czy może to być przyczyna endokrynologiczna?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie napisał Pan, jaką ma dokładnie wartość potasu w surowicy krwi oraz dlaczego zostały wykonane badania jego poziomu. Czy istnieją jakieś niepokojące objawy ze strony układu nerwowego? To dość ważne informacje, aby ustalić przyczynę obniżonego poziomu tego pierwiastka oraz jak ten stan może wpłynąć na Pana organizm.

Potas jest bardzo ważnym pierwiastkiem wchodzącym w skład organizmu ludzkiego. Wpływa on na prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wodno – elektrolitowej oraz kwasowo – zasadowej. Jest również niezbędny przy poprawnym spalaniu białek i węglowodanów. Pierwiastek ten jest również ważny dla odpowiedniej pracy mięśni. Odpowiada także za prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych, a odpowiedni poziom zapewnia właściwe funkcjonowanie całego układu nerwowego i mózgu.

Za prawidłowe stężenie potasu w organizmie odpowiadają nerki. Pierwiastek ten łatwo się wypłukuje wraz z poceniem się oraz wydalanym moczem.

Zarówno nadmiar, jak i niedobór potasu może nieść poważne konsekwencje dla organizmu, dlatego ważne jest, aby pierwiastek ten występował w wyznaczonej granicy normy.

Głównymi objawami niedoboru potasu mogą być: drganie powiek, zaburzenia rytmu serca oraz wzrost ciśnienia tętniczego. Długo utrzymujący się niski poziom potasu może prowadzić do osłabienia pracy mięśni, bolesnych i uciążliwych skurczy, a także zachwiania prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. W efekcie, czego może nastąpić zmniejszenie koncentracji, a także problemy ze snem.

Za spadek zawartości potasu może odpowiadać nieprawidłowa dieta oraz niedożywienie. Obniżone wartości mogą być skutkiem częstych biegunek, wymiotów, nadużywania alkoholu, oraz chorób nerek.

Najważniejszym byłoby ustalenie przyczyn spadku poziomu potasu w Pana organizmie. Zalecamy, więc konsultację z lekarzem endokrynologiem, który pomoże wskazać, czy problemy hormonalne mogą mieć na to wpływ oraz zdecyduje o dalszej diagnostyce i leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zywienie.abczdrowie.pl/potas-w-jedzeniu

https://portal.abczdrowie.pl/potas-we-krwi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.