Czy obniżone poziomy magnezu i potasu mogą wynikać z odstawienia antydepresantów?

Dzień dobry Właśnie odebrałam wyniki i mam niedobory magnezu i potasu - lekko poniżej normy, co bardzo odczuwam. Glukoza 99. Niedawno odstawiłam paroksetynę i prawdopodobnie mam nawrót nerwicy lękowej. Czy te nieprawidłowe parametry mają związek z odstawieniem antydepresanta i nasileniem lęku, a co za tym idzie spadkiem potasu i magnezu oraz podwyższeniem glukozy? Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Przeciwnie - to długotrwałe przyjmowanie antydepresantu, powoduje zbyt niski poziom magnezu i potasu w organizmie.

Nadmieniła Pani o prawdopodobnym nawrocie choroby, bardzo zachęcam Panią do rozważenia podjęcia terapii, która to nie uzależnia i nie powoduje skutków ubocznych.

Życzę Pani tylko dobrego nastroju,
Irena Mielnik-Madej

Magnez wykazuje działanie neurotropowe, dzięki czemu ma właściwości uspokajające, zaś jego niedobór powoduje nadpobudliwość nerwowo-mięśniową.Przyczyną niedoboru pierwiastka może być także jego zwiększone wydalanie z moczem, będące efektem stosowania leków moczopędnych, nadużywania alkoholu i nadmiernego spożycia płynów. Potas obudza wydzielanie insuliny, uczestniczy w spalaniu węglowodanów i białek. Jest niezbędny do właściwego funkcjonowania systemu nerwowego, pracy mięśni, bierze udział w dotlenianiu mózgu, poprawiając zdolność myślenia i koncentrację. Proszę dać sobie trochę czasu i powtórzyć badania - bardzo ważne jest przy tym nie sięganie po alkohol.