Jak leczyć ten napadowy rumień?

Dzień dobry, Od 3 lat mam problem z napadowym rumieniem na twarzy.Twarz robi sie czerwona z jasnych przyczyn np. upał, zimno, stres, wysilek fizyczny ale czasami zupelnie niespodziewanie np. siedzę i spokojnie rozmawiam z kimś. Zaczerwienieniu towarzyszy uczucie napiętej i gorącej skóry, pieczenia i pulsowania w miejscu zmian i skóra potrzebuje często 1 do 1,5 godziny żeby sie uspokoić. Mialem robione badania ANA i endokrynologiczne i wszystko bylo ok. Byłem leczony zarówno seria zabiegów światłem IPL jak i Laserem 533 nm. W końcu ktoś powiedział, że jeśli sa to naczynia krwionośne które są nadreaktywne a nie trwale otwarte to może być trudno coś z tym zrobić. Czy jest jakikolwiek sposób, żeby chociaż zmniejszyć dolegliwości (pieczenie,pulsowanie) które czuję w momencie zaostrzeń? Pozdrawiam

Dzień dobry, zmiany rumieniowe to niezwykle powszechna dermatoza. Mimo to, zalecam konsultacje z lekarzem pierwszego kontaktu, który zdecyduje czy jest wymagana wizyta u lekarza dermatologa. Kluczem do owocnej terapii jest szczegółowy wywiad z pacjentem, aby poznać przyczynę powstawania problemu. Może ono mieć podłoże stresowe, naczyniowe, lub związane z ciśnieniem tętniczym krwi. Jednymi z czynników zaostrzających zmiany są elementy diety, wahania temperatur czy wysiłek fizyczny. Terapia schorzenia może obejmować zarówno leczenie miejscowe, farmakologiczne lub dedykowane zabiegi. We współpracy z kosmetologiem, lekarz dermatolog kompleksowo zaopiekuje się zmianami naczyniowymi. Niewielkie zmiany doskonale reagują na leczenie przy pomocy laseroterapii, większe natomiast mogą wymagać intensywniejszej hospitalizacji. Jeśli będzie to konieczne lekarz dermatolog zaleci wykonanie badań z zakresu innej specjalizacji, w tym wizytę u lekarza naczyniowca czy flebologa.

Serdecznie pozdrawiam

Życzę miłego dnia

Specjalista Medycyny Estetycznej, Dermatolog, dr Izabela Lenartowicz