Jak leczyć trądzik u niemowlęcia?

Witam, mój synek ma nie cale 7 miesięcy. Od 3,5 miesiąca leczymy go na trądzik niemowlęcy. Ma bardzo zaczerwienione policzki z wypukłymi jakby guzami ropnymi. Miał stosowaną neomacynę, która moim zdaniem jeszcze poforszyła sprawę, później maść hydrocortizon następnie trafiliśmy na Panią pediatrę-dermtolog, która mu wszytsko wyściskała w tym również zaskórniki i powiedziała zeby stosować kwas borny oraz duac żel, dalej było jeszcze gorzej , policzki były całe siwe z ropą która znajdowała się pod skórą, poszliśmy po poradę do kolejnej Pani doktor, która zastosowała akneroxid 5 oraz cetaphil, te leki sprawiły że ropa zaczeła wychodzić przez co myślałam że w końcu się uda wyleczyc synka. Niestety nic dalej się nie działo oprócz wychodzenia ropy, dalej powstawały nowe :pryszcze: , udaliśmy się do kolejnej Pani doktor kóra zostawiła akneroxid lecz dodała do tego jeszcze przemywanie buzi ichtiolem oraz smarowanie 2 x dziennie fusacid H oraz maścią robioną na wieczór z tego co odczytuje na nalepce ale nie wiem czy poprawnie to jest to maść z erythromycini 0,5, niestety i to nie przyniosło rezultatu. Następnym krokiem jakie zaleciła nam ta Pani doktor jest udanie się na badania do centrum mikrobiologi, które ma zrobić wymaz z tego trądziku w kierunku bakteri oraz beztlenowców. Dodam, że podaję dziecku już bebilon pepti od 4 miesiąca właśnie przez ten trądzik bo miałam nadzieję ze może tu tkwi przyczyna. Bardzo proszę o poradę . Bardzo chętnie dodałabym zdjęcie chłopca aby pokazać jak to wygląda ale nie widzę takiej opcji. z góry bardzo dziękuję za zainteresowanie się tematem.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Trądzik noworodkowy/niemowlęcy ustępuje samoistnie z chwilą zaniku gruczołów łojowych w ciągu kilku miesięcy. Przy dużym nasileniu lub nadmiernie długim utrzymywaniu się zmian oraz wtedy, gdy rodzicom dziecka trudno zaakceptować zmiany na twarzy swojego upragnionego potomka, można zastosować zewnętrznie preparaty przeciwtrądzikowe. Najchętniej polecanym preparatem jest erytromycyna w postaci żelu i roztworu do stosowania 2 razy dziennie. Można również z powodzeniem stosować połączenie erytromycyny z cynkiem albo formy recepturowe z cynkiem, np.:
Pastae Zinci 30,0
Lekobaza ad 100,0
MDS: na zmiany skórne 2 x dziennie
lub preparaty zawierające w swoim składzie cynk, np. Vitella Zn, Tanno-Hermal itp. Czasami niezbędne jest ogólne podanie erytromycyny.
W wielu publikacjach opisano skuteczne działanie izotretynoiny doustnej u niemowląt i małych dzieci. Jednym z potencjalnych wskazań do podania izotretynoiny mogą być ciężkie guzkowe i guzkowo-torbielowe postacie trądziku niemowlęcego, niereagujące ani na leczenie miejscowe, ani antybiotyki doustne, oraz trądzik z wyraźną tendencją do bliznowacenia. Dawki dobowa i sumaryczna nie zostały ściśle określone. Część autorów uważa, że konieczne jest osiągnięcie dawki łącznej 120 mg/kg, inni natomiast twierdzą, że nie należy przedłużać terapii po ustąpieniu trądziku. Dawkowanie leku waha się od 0,2 mg/kg/dzień do 2,0 mg/kg/dzień, a okres leczenia – od 4 do 14 miesięcy. Izotretynoina jest zwykle dobrze tolerowana przez dzieci, a występujące działania niepożądane są łagodne i przejściowe.

Bardzo rzadko (ale nie należy o tym zapominać) trądzik niemowlęcy jest objawem wirylizującego guza lub wrodzonej hiperplazji nadnerczy.

Trądzik noworodkowy/niemowlęcy należy różnicować z innymi zmianami, które powstają w następstwie stymulacji androgenowej, tj. rozrostem gruczołów łojowych, prosakami oraz łagodnymi dermatozami krostkowymi (rumień toksyczny noworodków, akropustuloza noworodków eozynofilowe krostkowe zapalenie mieszków włosowych) oraz najczęściej występującymi w tym wieku potówkami.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty